TATU Farg‘ona filialining talabalari uchun uch yuz o‘rinli turarjoy foydalanishga topshirildi
Kecha, yaʼni 4 iyun kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Farg‘ona filialida talabalar uchun uch yuz oʼrinli turarjoy foydalanishga topshirildi. Uning ochilish tadbirida АKT vaziri Shuhrat Sodiqov, TATU rektori To‘lqin Teshabayev va ular rahbarligida Ishchi guruh aʼzolari hamda Fargʼona viloyat hokimining oʼrinbosari Jamshid Hotamov ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Ishchi guruhi bundan bir muddat oldin xizmat safari bilan Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Farg‘ona filialida bo‘lib o‘quv dargohi faoliyati bilan tanishgan edi.
O‘shanda AKT vaziri Shuhrat Sodiqov talabalar bilan o‘tkazilgan uchrashuvda «Qanday muammolaring bor, biz shu muammolarni hal etish uchun kelganmiz», deya murojaat qilgan, o‘z navbatida, yoshlar turarjoy masalasida qiynalishayotganini aytishgandi. Bugun TATU Farg‘ona filiali talabalarining murojaati ijobiy yechim topdi.
Bu yerda talabalarning o‘zlarini o‘z uyida yurgandek his qilishlari uchun tizim korxona va tashkilotlari tomonidan barcha sharoitlar yaratilgan. Sport bilan shug‘ullanish uchun sport maydonchasi va invertarlari, yuvinish xonalari, ovqat tayyorlash uchun barcha oshxona jihozlari o‘rnatilgan xonalar kishi havasini keltiradi. Turarjoydagi bir xil andozadagi mebellar, yorug‘ va shinam xonalar talabalar uchun bitta muhim ishni qoldiradi, ya’ni faqat o‘qib, izlanib kuchli mutaxassis bo‘lib yetishish.
Ayniqsa, imkoniyati cheklagan ilm toliblari uchun yuksak e’tibor bilan tayyorlangan xonalar kishi diqqatini o‘ziga tortadi. Shuningdek, tibbiyot xonasi ham talabalar salomatligini asrashda muhim o‘rin tutadi.
Prezidentning besh tashabbusi doirasida tashkil qilingan kutubxonada barcha badiiy va ilmiy kitoblar jamlangan. Tikuv dastgohlari o‘rnatilgan xonadan talaba qizlar foydalanishlari, darsdan bo‘sh vaqtlarida  buyurtma asosida tikish-bichish ishlarini bajarib, qo‘shimcha pul ishlab topishlari mumkin.
Vazirlik Ishchi guruhi o‘tgan galgi tashrifi davomida talabalarning to‘laqonli ta’lim olishlariga halaqit berayotgan muammolarni tanqidiy o‘rgangan, tez hal qilinishi lozim bo‘lgan kamchiliklar joyida hal qilingan edi. Bir guruh talabalarga vazirlikning sovg‘alari berilib, o‘z ustida qat’iy izlanishlari yo‘lida ezgu tilaklar bildirilgan edi. Bu rag‘batlantirish o‘z natijasini ko‘rsatdi, filialning bir nafar talabasi Zulfiya nomidagi davlat mukofotiga sazovor bo‘ldi, yana bir guruh talabalar turli stipendiya, xalqaro tanlovlar g‘olibi bo‘lishdi. O‘z vaqtida berilgan dalda, zamonaviy til bilan aytganda motivatsiya ana shunday qudratga ega.

Вчера, 4 июня в Ферганском филиале Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий сдан в эксплуатацию дом проживания студентов на 300 мест. В церемонии открытия приняли участие министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрат Садиков, ректор ТУИТ Тулкин Тешабаев, члены руководимой ими рабочей группы, а также заместитель хокима Ферганской области Джамшид Хотамов.
Рабочая группа Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, ранее побывав в Фергане, ознакомилась с деятельностью Ферганского филиала Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
В тот раз на вопрос министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрата Садикова о существующих проблемах, студенты рассказали о проблеме с проживанием. Сегодня в Ферганском филиале ТУИТ эта проблема была решена.
В новом здании дома проживания студентов имеются все условия для комфортной жизни. В частности, к услугам студентов спортивные площадки и инвентарь, душевые, оборудованные кухни. Качественная мебель, просторные и светлые комнаты позволяют студентам сосредоточиться только на учебе.
В особенности, достойные условия созданы для проживания студентов с ограниченными возможностями. Кроме того, оборудована медицинская комната.
В библиотеке, организованной в рамках пяти инициатив Президента, имеется большой выбор художественной и научной литературы. Комнатой, оснащенной швейным оборудованием, студентки смогут пользоваться в свободное от учебы время, получить дополнительный заработок.
В предыдущий раз рабочая группа Мининфокома глубоко изучила проблемы студентов, на месте были решены некоторые из них. Группе студентов были Министерством вручены ценные подарки. Поощрение одаренных студентов Ферганского филиала ТУИТ принесло свои результаты, многие из них стали лауреатами премии имени Зульфии, обладателями различных стипендий, победителями международных конкурсов. Своевременное внимание к нуждам студентов помогает им учиться.