TATU — dunyo TOP-750 universitetlari safida!
💻 Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti nufuzli Round University Ranking (RUR) xalqaro reytingida dunyo miqyosida 736-o‘rinni, O‘zbekiston oliy ta’lim tashkilotlari o‘rtasida esa 2-o‘rinni qayd etdi.
RUR — Round University Ranking dunyo universitetlari faoliyatini baholovchi xalqaro reyting tizimi bo‘lib, oliy ta’lim muassasalarini ta’lim sifati, ilmiy tadqiqotlar, xalqaro hamkorlik va moliyaviy barqarorlik kabi muhim yo‘nalishlar bo‘yicha tahlil qiladi.
E’tiborlisi, TATU ta’lim sifati yo‘nalishida dunyoning eng yaxshi universitetlari o‘rtasida 200-o‘rinni egalladi. Bu — universitetimiz uchun ulkan yutuq, katta e’tirof va xalqaro maydondagi muhim marradir.
Ushbu natija Yangi O‘zbekistonda oliy ta’lim tizimini modernizatsiya qilish, universitetlarning xalqaro raqobatbardoshligini oshirish, ilm-fan va innovatsiyalarni rivojlantirish borasidagi davlat islohotlarining hamda yaratilayotgan keng imkoniyatlardan oqilona foydalanilayotganining amaliy ifodasidir.
So‘nggi yillarda TATUda zamonaviy ta’lim standartlarini joriy etish, o‘quv jarayonlarini raqamlashtirish, professor-o‘qituvchilar salohiyatini oshirish, xalqaro hamkorlikni kengaytirish hamda talabalar uchun sifatli ta’lim muhitini shakllantirish yo‘lida tizimli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Bugungi tarixiy natija — universitet jamoasi, professor-o‘qituvchilar, ilmiy tadqiqotchilar, talabalar va bitiruvchilarimizning fidokorona mehnati, intilishi va yuksak mas’uliyatining xalqaro e’tirofidir. TATUning RUR reytingidagi ushbu muvaffaqiyati universitetimizning global ta’lim maydonidagi nufuzi ortib borayotganini, xalqaro reytinglardagi o‘rni mustahkamlanayotganini hamda O‘zbekiston oliy ta’limi salohiyati dunyo miqyosida e’tirof etilayotganini yana bir bor tasdiqladi.
🚀 Bu — TATU uchun yangi bosqich, yangi mas’uliyat va yangi marralar sari dadil qadamdir!
Toshkent axborot texnologiyalari universiteti xalqaro maydonda o‘z nufuzini yanada mustahkamlab, Yangi O‘zbekiston taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shishda davom etadi.

ТАТУ входит в ТОП-750 университетов мира!
💻 Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми занял 736-е место в мире в престижном международном рейтинге Round University Ranking (RUR) и 2-е место среди высших учебных заведений Узбекистана.
RUR — это международная рейтинговая система, которая оценивает деятельность университетов мира, анализируя высшие учебные заведения по таким важным показателям, как качество образования, научные исследования, международное сотрудничество и финансовая стабильность.
Примечательно, что ТАТУ занял 200-е место среди лучших университетов мира по качеству образования. Это большое достижение, большое признание и важная веха на международной арене для нашего университета.
Этот результат является практическим выражением государственных реформ в модернизации системы высшего образования в Новом Узбекистане, повышения международной конкурентоспособности университетов, развития науки и инноваций, а также рационального использования открывающихся огромных возможностей.
В последние годы ТУИТ проводит систематические реформы, направленные на внедрение современных образовательных стандартов, цифровизацию образовательных процессов, повышение потенциала преподавателей, расширение международного сотрудничества и создание качественной образовательной среды для студентов.
Сегодняшний исторический результат – международное признание самоотверженного труда, стремлений и высокой ответственности нашей университетской команды, преподавателей, научных сотрудников, студентов и выпускников. Этот успех ТУИТ в рейтинге РУР еще раз подтверждает, что наш университет набирает влияние на мировой образовательной арене, укрепляет свои позиции в международных рейтингах, а потенциал высшего образования Узбекистана признается во всем мире.
🚀 Это новый этап для ТУИТ, новая ответственность и смелый шаг к новым целям!
Ташкентский университет информационных технологий продолжит укреплять свое влияние на международной арене и вносить достойный вклад в развитие Нового Узбекистана.