💬 Mazkur tashrifda TATU rahbariyati va Walailak universitetini prezidenti Dr.Prof. Sombat Thomrongthanyawonglar ikki universitet o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish, hamkorlik yo‘nalishlarini belgilash hamda hamkorlik shartnomasini imzolash bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
➡️ Uchrashuvda Walailak universitetining Dasturiy injiniring va Informatika fakultetlari dekanlari hamda professor-o‘qituvchilari tomonidan universitetda amalga oshirilayotgan ilmiy-amaliy loyihalar namoyish etilib, hamkorlik yo‘nalishlari muhokama etildi. Jumladan, professor-o‘qituvchilari hamda tadqiqotchilari uchun "Internship=scientific paper" mexanizimi asosida, hodimlar va talabalar o‘rtasida professorlar almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish, talabalar uchun amaliyot tashkil etish, ilmiy-amaliy konferensiyalarni birgalikda o‘tkazish bo‘yicha hamkorlik loyihasi (partnership project ) ishlab chiqishga kelishildi.
🗒 Ma’lumot uchun: Walailak universiteti o‘zining tadqiqot faoliyati va biotexnologiya, atrof-muhit fanlari va qayta tiklanadigan energiya kabi turli yo‘nalishlarga qaratilgan tadqiqot markazlari bilan mashhur fan, texnologiya va innovatsiyalarga yo‘naltirilgan keng qamrovli davlat universiteti hisoblanadi.

Во время визита руководство ТУИТ и президент Университета Валаилак, доктор профессор Сомбат Тхомронгтханьявонг, достигли соглашений о налаживании сотрудничества между двумя университетами, определении направлений совместной работы и подписании договора о сотрудничестве.
➡️ На встрече деканы факультетов программной инженерии и информатики Университета Валаилак, а также профессора и преподаватели представили научно-практические проекты, реализуемые в университете, и обсудили направления сотрудничества. В частности, была достигнута договоренность о разработке проекта сотрудничества, включающего обмен профессорами на основе механизма "Internship=scientific paper", организацию стажировок для студентов, проведение совместных научно-практических конференций и внедрение программ обмена между сотрудниками и студентами.
🗒 Для справки: Университет Валаилак является государственным университетом, ориентированным на науку, технологии и инновации. Он известен своей исследовательской деятельностью и исследовательскими центрами, направленными на различные области, такие как биотехнология, науки об окружающей среде и возобновляемая энергия.