Bugungi kunda oliy taʼlim muassasalariga hujjat topshirishdan boshlab, oʼquv jarayonini tashkil etish va oʼqishni tugallash bilan bogʼliq koʼp jarayonlarda elektron tizim imkoniyatlaridan unumli foydalanilmoqda. Yaratilayotgan qulayliklar ortiqcha sarsongarchilikning oldini olmoqda.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Qarshi filialida “Oliy taʼlim jarayonlarini boshqarish (HEMIS)” axborot tizimidan samarali foydalanish hamda talabalarning mustaqil ishini toʼgʼri tashkil etish va nazorat qilishga bagʼishlangan seminar boʼlib oʼtdi.
Seminarda oliy taʼlim muassasalarida qogʼozbozlikni kamaytirish, oʼquv jarayonini raqamlashtirish, shaffoflik va xolislikni taʼminlash, korrupsiyaga sharoit yaratuvchi omillarni bartaraf etish maqsadida ishlab chiqilgan mazkur tizimning afzalliklari boʼyicha professor-oʼqituvchilarga maʼlumotlar berildi.
Shuningdek, ushbu tizimning mobil ilovasi ham ishlab chiqilib, endilikda talabalar oʼquv jarayoniga tegishli boʼlgan maʼlumotlarni mobil ilova orqali kuzatib borishi mumkin.

Сегодня возможности электронной системы эффективно используются во многих процессах, связанных с организацией учебного процесса и завершением учебы, начиная с подачи документов в высшие учебные заведения.
В Каршинском филиале Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий состоялся семинар, посвященный эффективному использованию информационной системы «Управление процессами высшего образования (HEMIS)» и правильной организации и контролю работы студентов.
На семинаре профессора и преподаватели были проинформированы о преимуществах данной системы, которая была разработана в целях сокращения бюрократии в высших учебных заведениях, цифровизации образовательного процесса, обеспечения прозрачности и беспристрастности, устранения факторов, создающих условия для коррупции.
Также разработано мобильное приложение системы, студенты могут отслеживать информацию, связанную с учебным процессом, через мобильное приложение.