Prezidentning 2024-yil 24-mayda “Oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga qabul qilish va davlat buyurtmasini joylashtirish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi farmoni qabul qilindi. (https://gov.uz/edu/news/view/12474)
Unga ko‘ra, 2024/2025-o‘quv yilidan boshlab:
🟠kvotalarlarni davlat OTMlari kesimida taqsimlash amaliyoti bekor qilinib, bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha kunduzgi ta’lim shaklida tasdiqlash tartibi joriy etiladi (bundan ... mustasno (https://gov.uz/edu/news/view/12474/#:~:text=davlat%20buyurtmasi%20parametrlarini,ta%E2%80%99lim%20muassasalari%20mustasno%3B));
🟢kvotalar taqsimotida muhandislik, tibbiyot, aniq va tabiiy fanlar bilim sohalariga ustuvorlik beriladi;
🟠davlat OTMlari uchun o‘rnatilgan tartib va shartlar bo‘yicha talabalar qabulini amalga oshiruvchi oliy ta’lim tashkilotlariga davlat buyurtmasining taqsimotida ishtirok etishga ruxsat etiladi; (https://gov.uz/edu/news/view/12474/#:~:text=davlat%20oliy%20ta%E2%80%99lim%20muassasalari%20uchun,miqdoridan%20oshmagan%20hajmda%20moliyalashtiriladi%3B)
🟢davlat granti kvotalarining oliy ta’lim tashkilotlari kesimida taqsimoti tegishli bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tgan abiturientlarning tanlovi va to‘plagan ballariga ko‘ra amalga oshiriladi;
🟠bakalavriat va magistraturaga qabul qilingan talabalarga ta’lim granti bir o‘quv yili uchun ajratiladi.
🟣Bunda:
✔️ta’lim granti birinchi kursda oliy ta’lim tashkilotlariga ajratilgan davlat buyurtmasi kvotasiga muvofiq kirish imtihonlarida yuqori ball to‘plagan talabalarga ajratiladi;
☑️ta’lim granti ikkinchi va undan keyingi kurslarda yuqori akademik reyting ko‘rsatkichlariga erishgan va ijtimoiy faol talabalar orasida oliy ta’lim tashkilotlari tomonidan tabaqalashtirilgan tartibda qayta taqsimlanadi;
☑️ta’lim granti tabaqalashtirilgan tartibda moliyalashtiriladi va stipendiya faqat to‘liq ta’lim grantini yutgan talabalarga to‘lanadi;
☑️ijtimoiy-rag‘batlantiruvchi grant sohibi bo‘lgan talabalarga davlat granti ularning o‘qish davri uchun to‘liq hajmda taqdim etiladi;
❌ta’lim granti asosida tahsil olgan talabalarning o‘qishni tamomlaganlaridan so‘ng kamida 3 yil ishlab berish majburiyati bekor qilinadi.

Указом Президента от 24 мая 2024 года "О мерах по совершенствованию системы приема на обучение и размещения государственного заказа в высших учебных заведениях" принято решение согласно которому:
🟠 Прекращается практика распределения квот в государственных ВУЗах, утверждение дневной формы обучения по направлениям бакалавриата и магистратуры осуществляется на конкурсной основе (за исключением...); (https://gov.uz/edu/news/view/12474/#:~:text=davlat%20buyurtmasi%20parametrlarini,ta%E2%80%99lim%20muassasalari%20mustasno%3B));
🟢 При распределении квот выделяется преимущество областям знаний, связанным с инженерными, медицинскими, точными и естественными науками;
🟠 Разрешается участие абитуриентов в распределении государственного заказа в государственных ВУЗах в соответствии с порядком и условиями, установленными для государственных ВУЗов;
🟢 Распределение государственных грантов в области высшего образования осуществляется на основе результатов тестирования и суммированных баллов абитуриентов, прошедших регистрацию по направлениям бакалавриата;
🟠 Гранты на обучение выделены абитуриентам на один учебный год.
🟣 В соответствии с этим:
✔️ Гранты на обучение предоставляются студентам, набравшим высокие баллы на вступительных экзаменах, согласно квотам государственного заказа, выделенным для высших учебных заведений;
☑️ Гранты на обучение перераспределяются второкурсникам и студентам старших курсов, достигшим высоких академических показателей и являющимся общественно активными студентами, в порядке, установленном высшими учебными заведениями;
☑️ Гранты перераспределяются с учетом академической категории и выплачиваются только тем студентам, полностью завершившим получение образования;
☑️ Обладателям общественно-поддерживаемых грантов предоставляется полная стипендия на время обучения;
❌ Обязательство работать не менее 3 лет после окончания обучения, полученное на основе грантов, отменяется.