Davom etayotgan pandemiya odamlar va tashkilotlar hayotining barcha sohalariga ta’sir etib o‘zgarishlarni tezlashtirish, yangi texnologiyalarni rivojlantirish va innovatsiyalarni joriy etish zarurligini ko‘rsatmoqda. Pandemiya davrida odamlar hayotida, odatlari va istaklarida misli ko‘rilmagan o‘zgarishlar ro‘y bermoqda. Va bu o‘z navbatida boshqa sohalarga ta’sir ko‘rsatmoqda. Pandemiya oqibatlarini yumshatish uchun bizning taklifimiz — «Startap tashabbuslari».
Texnologiyalarni ishlab chiqish va innovatsiyalarni rivojlantirishda startaplar hayotiy muhim rol o‘ynaydi. Iqtisodiy rivojlanishning hozirgi bosqichida innovatsion tadbirkorlik (startaplar) haqli ravishda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning eng muhim harakatlantiruvchi kuchi hisoblanadi.
Raqamli iqtisodiyotni rivojlanish yilida pandemiya tufayli «Startap tashabbuslari»ni qo‘llab-quvvatlash dasturi birinchi marta to‘liq onlayn tarzda o‘tkaziladi. Ushbu format barcha ishtirok etuvchi jamoalar uchun ajoyib amaliyot va raqamlashtirish sari amaliy qadamdir.
Pandemiya jiddiy ta’sir ko‘rsatadigan sohalardan biri bu bandlik sohasi bo‘lib, hozirgi iqtisodiy munosabatlar qayta shakllanayotgan bir paytda iqtisodiyot tiklanishi bilan ba’zi ish o‘rinlari yo‘q bo‘lib ketishi mumkin. Shu sababli bu yil «Startap tashabbuslari» dasturi yangi iqtisodiy voqeliklar va biznesning transformatsiyasi uchun fan, ta’lim va ishlab chiqarish o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirish orqali bilim almashadigan, mutaxassislar va texnologik loyihalar tayyorlaydigan maydoniga aylanadi.
Pandemiya davrida o‘zgarayotgan muhit va iste’molchilarning ixtiyorlari korxona va tashkilotlarning biznes jarayonlari va infratuzilmasiga jiddiy talablar qo‘ymoqda va o‘z faoliyatlarini saqlab qolish uchun xarajatlarni yanada kamaytirishga va yangi ish usullarini izlashga majbur qilmoqda. Yangi texnologiyalar va ishlanmalarga talabni o‘rganish shaklida aks aloqa o‘rnatish orqali dastur korxona va tashkilotlarga xarajatlarni kamaytirishga, asosiy biznes jarayonlarini raqamlashtirishga va muammolarni hal qilish uchun iqtidorlarni kashf qilishga yordam berishni rejalashtirmoqda.
Joriy yilda dastur o‘z ishini Toshkent shahri, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va barcha viloyatlarda etadi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, O‘zbekiston Yoshlar ishlari agentligi, «Yoshlar — kelajagimiz» jamg‘armasi, O‘zbekiston yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash markazi, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va Dasturiy ta’minot va axborot texnologiyalari texnoparki (IT-park) hamda ularning hududiy boshqarmalari bilan hamkorlikda amalga oshiradi.
Respublikaning barcha hududlaridan eng istiqbolli 40 ta loyiha jamoasi (har bir viloyatdan 3 tagacha va Toshkent shahridan 10 tagacha loyiha) yakuniy taqdimotlar natijasiga ko‘ra, o‘z startaplarini amalga oshirish uchun 50 million so‘mgacha maqsadli grantlar bilan taqdirlanadi. Bu grantlar «Yoshlar — kelajagimiz» jamg‘armasi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi tomonidan Yaponiya hukumati moliyaviy ko‘magi asosida ajratiladi.
Qo‘llab-quvvatlash dasturi, loyihalarni tanlash mezonlari va ishtirokchilarga qo‘yiladigan talablar to‘g‘risida qo‘shimcha ma’lumotni www.startupinitiatives.uz sahifasidan olishingiz mumkin.
Arizalar 2020-yilning 16-sentyabrigacha qabul qilinadi.
«Startap tashabbuslari»ni qo‘llab-quvvatlash dasturi besh yildan beri faoliyat yuritib kelmoqda. Bu yil Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi va O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining «O‘zbekistonda yoshlar bandligiga ko‘maklashish» qo‘shma loyihasi doirasida Rossiya Federatsiyasi moliyaviy ko‘magi asosida amalga oshirilmoqda.
Qo‘shimcha ma’lumotlar uchun: +99890 317 39 59, Usmon Rahimjonov, «O‘zbekistonda yoshlarning bandligiga ko‘maklashish» loyihasi yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish yo‘nalishi menejeri.
OAV vakillari uchun: +99893 397 75 99, Behzod Umarov, «O‘zbekistonda yoshlarning bandligiga ko‘maklashish» loyihasi jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha mutaxassisi.
Qo‘llab-quvvatlash dasturi haqida batafsil ma’lumot uchun: http://startupinitiatives.uz/
Qo‘llab-quvvatlash dasturi yangiliklarini «Facebook» sahifasida va telegram-kanalida kuzatib boring.

Пятый цикл программы поддержки «Стартап-инициативы» запускается в обновленном формате
Продолжающаяся пандемия наложила свой отпечаток на всех сферах жизнедеятельности людей и организаций, указывая на необходимость ускорения преобразований, развития новых технологий и внедрения инноваций. В период пандемии происходят беспрецедентные перемены в жизни людей, их привычках и предпочтениях. А это, в свою очередь, оказывает влияние на сопряженные отрасли. Наше предложение для смягчения последствий пандемии — Стартап-инициативы.
Стартапы играют жизненно важную роль в разработке технологий и продвижении инноваций. На современном этапе развития экономики инновационное предпринимательство (стартапы) по праву считается наиболее значимой движущей силой социально-экономического развития.
В год развития цифровой экономики программа поддержки «Стартап-инициатив» c учётом пандемии впервые пройдет полностью в онлайн-формате. Подобный формат — это отличная практика для всех команд-участниц и практический шаг на пути к цифровизации.
Одной из сфер, на которую серьезно повлияет пандемия, будет сфера занятости, поскольку в настоящее время идёт процесс перестройки экономических отношений, и по мере оживления экономики некоторые рабочие места, возможно, просто исчезнут. Поэтому в этом году программа «Стартап-инициатив» станет платформой для обмена знаниями и подготовки специалистов и технологических проектов к новым экономическим реалиям т.е. трансформации бизнеса, форсируя сотрудничество между наукой, образованием и производством.
Изменившиеся в период пандемии условия и предпочтения потребителей накладывают серьезный отпечаток на бизнес-процессы и инфраструктуру предприятий и организаций, вынуждая их далее сокращать расходы и искать новые способы работы, чтобы удержаться на плаву. Путем установления обратной связи в виде запросов на новые технологии и разработки, программа планирует содействовать предприятиям и организациям в уменьшении издержек, оцифровке ключевых бизнес-процессов и поиске кадров для решения проблем.
В этом году работа программы будет организована во всех областях республики, в г. Ташкент и  Республике Каракалпакстан, и будет осуществляться в сотрудничестве с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством инновационного развития, Агентством по делам молодежи Узбекистана, Фондом «Yoshlar-kelajagimiz», Центром поддержки молодежного предпринимательства Узбекистана, Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Технологическим парком программных продуктов и информационных технологий (ИТ-Парк) и их территориальными подразделениями на местах.
Лучшие 40 проектов по всей стране по результатам итоговых демонстраций/презентаций своих проектов получат целевые безвозмездные гранты до 50 миллионов сумов на реализацию своих стартапов (до 3 проектов из каждой области и до 10 проектов в Ташкенте). Гранты выделяются Фондом «Yoshlar-kelajagimiz» и Программой Развития ООН в Узбекистане за счет средств, выделенных Правительством Японии.
Дополнительная информация о программе поддержки, о критериях отбора проектов и требованиях к участникам размещена на www.startupinitiatives.uz.
Заявки принимаются до 16 сентября 2020 года.
Программа поддержки «Cтартап-инициативы» существует уже 5 лет и в этом году реализуется в рамках совместного проекта ПРООН и МЗТО «Содействие занятости молодежи в Узбекистане», финансируемого Правительством Российской Федерации.
Для дополнительной информации: +998 90 317-39-59, Усмон Рахимджанов, Менеджер компонента продвижения молодежного предпринимательства, «Содействие занятости молодежи в Узбекистане».
Для представителей СМИ: +998 93 397 75 99, Бехзод Умаров, Специалист по связям с общественностью проекта «Содействие занятости молодежи в Узбекистане».