Taniqli oʻzbek shoirasi Zulfiya 1915- yilning 1-martida Toshkent shahrida Isroil temirchi oilasida tug‘ildi. Mehnat faoliyatini juda erta boshlagan shoira deyarli bir umr jurnalistika va nashriyot sohasida ishladi. U 1935-1938-yillarda Til va adabiyot instituti aspiranti, 1938-1948 yillar mobaynida “Bolalar nashriyoti” muharriri, “Oʻzbekiston davlat nashriyoti” bo‘lim mudiri, 1953-yilgacha “Saodat” jurnalida bo‘lim mudiri, 1953-yildan 1980-yilga qadar, salkam o‘ttiz yil davomida ushbu jurnalning bosh muharriri lavozimida ishlab keldi. Mashhur oʻzbek shoiri Hamid Olimjonning turmush o‘rtog‘i, o‘ziga xos she’riyati bilan minglab kitobxonlar qalbini rom etgan iste’dodli shoira Zulfiya 1996-yilning 1-avgustida vafot etdi.
Joriy yilning 2-mart kunida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining katta majlislar zalida “Bahor keldi seni soʼroqlab” shiori ostida tantanali tadbir tashkil etildi. Unda TATU talabalari shoira Zulfiya ijodidan namunalar keltirishdi. Jumladan, tashkilotchilar tomonidan tayyorlangan Zalfiyaxonim hayoti bilan bog‘liq sahna ko‘rinishlari, milliy qo‘shiqlar hamda raqslar ham tadbir doirasidan o‘rin oldi.
Tabdirni tashkil etishda faollik ko‘rsatganligi uchun “Chet tillari” kafedrasi, xotin qizlar qoʼmitasi boshlangʼich tashkiloti hamda universitet talabalari minnatdorchilik sifatida faxriy yorliqlar bilan taqdirlanishdi.

Выдающаяся узбекская поэтесса Зульфия родилась 1 марта 1915 года в городе Ташкенте в семье литейщика Исраила. Рано начав свою трудовую деятельность, почти всю жизнь проработала в журналистике и издательстве. В 1935-1938 годах была аспирантом Института языка и литературы, в 1938-1948 годах работала редактором издательства «Болалар», заведующей отделом государственного издательства Узбекистан, до 1953 года проработала заведующей отделом в журнале «Саодат», с 1953 по 1980 годы, почти тридцать лет, работала в должности главного редактора этого журнала. Была супругой известного узбекского поэта Хамида Алимджана. Своим поэтическим талантом завоевала сердца читателей. Умерла 1 августа 1996 года.
2 марта этого года в Ташкентском университете информационных технологий в большом зале заседаний было организовано торжественное мероприятие «Пришла весна, просит тебя», в котором студенты ТУИТ представили творческое наследии поэтессы Зульфии. В частности, были представлены сцены из жизни Зульфии, а также национальные песни и танцы.
За активное участие в организации данного мероприятия почетными грамотами были награждены преподаватели кафедры иностранных языков, первичная организация комитета женщин и студенты университета.