Seminar 2017-yil 2-iyundagi hamkorlik shartnomasiga asosan, “O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi” DUK mutaxassislari ishtirokida, 2024–2025 o‘quv yili uchun tuzilgan qo‘shma rejaga muvofiq o‘tkazildi.
Ushbu seminarda Telekommunikatsiya tarmoqlarini monitoring qilish va boshqarish xizmati boshlig‘i o‘rinbosari - Zilolov Fazliddin Xayatovich, Telekommunikatsiya tarmoqlarini monitoring qilish va boshqarish xizmati bosh mutaxassislari Usmanov Sherzod Mirnumonovich, Yosinov Muhammadyor Baxtiyor o‘g‘li va Axborot xavfsizligi va texnik qo‘llab quvvatlash bo‘limi Yetakchi muhandis dasturchi - Safarov Sardorbek Toxir o‘g‘lilari tomonidan Telekommunikatsiya tarmoqlarini Kompleks avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimi (KomABT) orqali tizimli monitoring qilish bilan sifat ko‘rsatkichlarini tahlil qilish, telekommunikatsiya transport tarmog‘ining tuzilishi, tezkor-texnik boshqarish hamda avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimi orqali monitoring qilish, telekommunikatsiya tarmoqlarida Drive-test tizimi bilan ishlash mavzularida seminar mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Seminarda ishtrok etgan professor-o‘qituvchilar va talabalar o‘zlarining qiziqtirgan savollarni berishidi va mutaxassislar tomonidan javoblar olishdi.

23 мая 2025 года на факультете радио и мобильной связи Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий был организован семинар для преподавателей и студентов кафедры «Технологии мобильной связи».
Семинар был проведён в рамках совместного плана на 2024–2025 учебный год на основании соглашения о сотрудничестве от 2 июня 2017 года, при участии специалистов Государственного унитарного предприятия «Республиканский центр управления телекоммуникационными сетями Узбекистана».
На семинаре выступили:
• Заместитель начальника службы мониторинга и управления телекоммуникационными сетями – Фазлиддин Хаятович Зилолов
• Ведущие специалисты службы мониторинга и управления телекоммуникационными сетями – Шерзод Мирнумонович Усманов, Мухаммадёр Баxtиёр угли Йосинов
• Ведущий инженер-программист отдела информационной безопасности и технической поддержки – Сардорбек Тоҳир угли Сафаров
Темы семинара включали:
• Системный мониторинг с использованием комплексной автоматизированной системы управления телекоммуникационными сетями (КомАБТ);
• Анализ показателей качества;
• Структура транспортной телекоммуникационной сети;
• Оперативно-техническое управление;
• Применение Drive-test технологий в телекоммуникационных сетях.
Преподаватели и студенты, участвовавшие в семинаре, имели возможность задать интересующие их вопросы и получили развернутые ответы от специалистов.