Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Kiberxavfsizlik fakulteti 3-kurs talabasi Bobur Jo‘rabekov HUAWEI kompaniyasining «Seeds for the Future» loyihasi g'olibi deb topildi va Qatar davlatining Doha shahriga yo‘llanmani qo‘lga kiritdi.
“Seed for the Future” loyihasining birinchi bosqich g‘oliblari Huawei kompaniyasining Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo, xususan Qatar va BAAdagi mintaqaviy ofisi tomonidan tashkillashtirilgan Qatar davlati Doha shahrida joriy yilning 2-9-sentabr kunlari bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan Tech4Good global kontestida ishtirok etadilar va ushbu bosqichdan muvaffaqiyatli o‘tgan talabalar uchun ikkinchi bosqichda BAAning Dubay shahrida 10-16-Sentabr kunlari treninglarda qatnashadilar.
Ushbu loyiha Axborot texnologiyalari sohasida mahalliy yosh istе’dodlarni kasbiy rivojlantirishga, ularning soha bo‘yicha bilim va dunyoqarashini kеngaytirishga, istе’dodli yoshlar orasida tеlеkommunikatsiya tarmoqlariga bo‘lgan bilimlarini chuqurlashtirish va qiziqishlarini oshirishga yo‘naltirilgan. Shuningdеk, loyiha mintaqaviy o‘zaro aloqalarni hamda raqamli jamiyatdagi ishtirokni yanada yaxshilash va qo‘llab-quvvatlashga yordam bеradi.
Ma’lumot uchun: “Seeds for the Future” loyihasi O'zbekistonda 8 yildan beri amalga oshirilmoqda. Bugungi kunda loyiha doirasida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkеnt axborot tеxnologiyalari univеrsitеtining (TATU) 50 nafar talabasi Xitoyga tashrif buyurib, kompaniyaning bosh ofisida amaliyot o‘tadilar. “Seeds for the Future” dasturida dunyo bo‘yicha 137 mamlakat va mintaqalardan, 500 univеrstitеtdan vakillar ishtirok etmoqda.

Бобур Джорабеков, студент 3 курса факультета кибербезопасности Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий, стал победителем проекта HUAWEI «Seeds for the Future» и выиграл путевку в Доху, Катар.
Победители первого этапа проекта «Seed for the Future» примут участие в глобальном конкурсе Tech4Good, который планируется провести со 2 по 9 сентября текущего года в Дохе, Катар, организатором которого выступает региональное представительство Huawei на Ближнем Востоке и Средней Азии, в частности в Катаре и ОАЭ, а для студентов, успешно прошедших этот этап, 10-16 сентября они примут участие во втором этапе обучения в Дубае, ОАЭ.
Этот проект направлен на профессиональное развитие местных молодых талантов в области информационных технологий, расширение их знаний и кругозора в этой области, углубление их знаний и интереса к телекоммуникационным сетям среди талантливой молодежи. Кроме того, проект поможет в дальнейшем улучшить и поддержать региональное взаимодействие и участие в цифровом обществе.
Для справки: Проект «Seed for the Future» реализуется в Узбекистане уже 8 лет. Сегодня в рамках проекта 50 студентов Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий (ТУИТ) посетят Китай и пройдут стажировку в головном офисе компании. В программе «Seed for the Future» участвуют представители 137 стран и 500 университетов.