O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Taʼlim-tarbiya tizimini yana-da takomillashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2020-yil 6-noyabrdagi PQ-4884-son qarori bilan tasdiqlangan “Taʼlim-tarbiya va ilm-fan sohalarini yana-da takomillashtirishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlar dasturi”ning 22-bandi ijrosi yuzasidan yoshlarda mafkuraviy immunitetni kuchaytirish, ularni turli yot g‘oya va tahdidlardan asrash, o‘z mustaqil fikriga ega, irodali, fidoyi va vatanparvar insonlar etib tarbiyalashga qaratilgan “Islohotlar bilimdoni” keng tarmoqli respublika ilmiy-maʼrifiy ko‘rik tanlovini o‘tkazish bo‘yicha 2021-yil 25-yanvarda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligining 3-q/q-sonli, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining 1/2-sonli, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazining 1/1-qq-sonli hamda Respublika oliy taʼlim kengashining 2-qq-sonli qo‘shma qarori imzolangan.
Ushbu qo‘shma qarorga muvofiq, “Islohotlar bilimdoni” keng tarmoqli respublika ilmiy-maʼrifiy ko‘rik tanlovi quyidagi nominatsiyalar bo‘yicha o‘tkaziladi:
- “Eng faol milliy g‘oya va maʼnaviyat targ‘ibotchisi”
- “Maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha eng yaxshi kafedra”
- “Eng yaxshi guruh murabbiysi”
- “Eng faol xotin-qizlar maslahat kengashi raisi”
- “Eng faol islohotlar targ‘ibotchisi”.
1-4-nominatsiyalarda professor-o‘qituvchilar va kafedralar, 5-nominatsiyada esa talabalar ham ishtirok etishlari mumkin.
Tanlov har yili o‘tkaziladi va har yili 15 apreldan 15 mayga qadar tanlovda ishtirok etishni xohlovchilar universitet “Yoshlar bilan ishlash, maʼnaviyat-maʼrifat bo‘limi” arizalarini topshirishlari mumkin.

В целях выполнения Программы комплексных мер, направленных на дальнейшее совершенствование сфер образования и воспитания, и науки, утвержденной Постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 ноября 2020 года №ПП-4884 “О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования и воспитания”, для усиления идеологического иммунитета молодежи, защиты от чуждых идей, воспитания самостоятельно мыслящей, волевой, самоотверженной и патриотично настроенной молодежи подписано совместное постановление Министерства высшего и среднего специального образования, Академии наук Республики Узбекистан, Республиканского центра духовности и просветительства и Республиканского совета высшего образования о проведении многопрофильного научно-просветительского конкурса “Знаток реформ”.
В соответствии с данным постановлением конкурс “Знаток реформ” проводится по следующим направлениям:
- “Самый активный популяризатор национальной идеи и духовности”
- “Лучшая кафедра по духовно-просветительской работе”
- “Лучший куратор группы”
- “Самый активный председатель комитета женщин”
- “Самый активный популяризатор реформ”.
По первым четырем номинациям могут участвовать преподаватели и кафедры, по 5 номинации могут принять участие студенты.
Конкурс проходит ежегодно с 15 апреля по 15 мая, все желающие могут подать заявки в отдел по работе с молодежью и духовно-просветительской работе.