Kubalik siyosatchi, akademik va xalqaro munosabatlar bo‘yicha mutaxassis bo‘lgan González Patricio 2023-yil dekabr oyida Parlatino prezidenti etib saylangan hamda xalqaro siyosiy munosabatlar bo‘yicha bakalavr, tarix fanlari doktori bo‘lib, o‘z faoliyati davomida Kuba madaniy tadqiqotlari instituti “Xuan Marinello” va San’at universitetida yetakchi lavozimlarda ishlagan.
✅ Tashrif davomida mehmon universitetdagi ilmiy-intellektual muhit, o‘quv va ilmiy markazlar bilan tanishdi hamda xalqaro hamkorlik doirasida universitetlararo aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
📝Ma’lumot uchun:
Shu kunlarda O‘zbekiston mezbonligida Parlamentlararo Ittifoqning 150-yubiley assambleyasi bo‘lib o‘tmoqda. Ushbu nufuzli xalqaro tadbir doirasida Parlatino prezidenti, xalqaro siyosiy munosabatlar bo‘yicha mutaxassis González Patricio yurtimizda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholadi. U 2024–2026-yillar davomida Lotin Amerikasi va Karib havzasi davlatlari o‘rtasidagi parlamentlararo va strategik hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslarga rahbarlik qilmoqda.

Кубинский политик, академик и специалист по международным отношениям, Гонсалес Патрисио был избран президентом Parlatino в декабре 2023 года. Он является бакалавром в области международных политических отношений и доктором исторических наук, а также занимал ведущие должности в Институте культурных исследований Кубы имени Хуана Маринелло и Университете искусств.
✅ В ходе визита гость ознакомился с научно-интеллектуальной средой университета, учебными и научными центрами, а также были обсуждены вопросы укрепления межвузовских связей в рамках международного сотрудничества.
📝Для справки:
В эти дни в Узбекистане проходит 150-я юбилейная Ассамблея Межпарламентского союза. В рамках этого престижного международного мероприятия президент Parlatino и специалист по международным политическим отношениям Гонсалес Патрисио высоко оценил реформы, осуществляемые в нашей стране. В период 2024–2026 годов он возглавляет инициативы по развитию межпарламентского и стратегического сотрудничества между странами Латинской Америки и Карибского бассейна.