Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida azmu shijoatli, navqiron yoshlar bilan uchrashib turganidan mamnunligini bildirib, ularning timsolida Yangi O‘zbekistonning bugungi va ertangi bunyodkorlarini ko‘rayotganini ta’kidladi.
“Buyuk shoirimiz Erkin Vohidov aytganidek, yoshlik – bu qalbning oltin sozi. Bunga qo‘shimcha qilib, yoshlar – xalqimizning, Vatanimizning oltin fondi, desak to‘g‘ri bo‘ladi.
Aholimizning 60 foizini aynan yoshlar tashkil etishi ham bu fikrni tasdiqlaydi.
Bugungi kunda biz mard va matonatli xalqimizga, serg‘ayrat yoshlarimizga ishonganimiz uchun o‘z oldimizga katta-katta maqsadlar qo‘ymoqdamiz, marrani baland olmoqdamiz.
Kelgusida Uchinchi Renessans poydevorini yaratadigan yangi Xorazmiylar, Beruniylar, Ibn Sinolar, Mirzo Ulug‘bek va Alisher Navoiylar qayerdan paydo bo‘ladi? Bu ulkan vazifalarni kim bajaradi?
Men qayta-qayta takrorlashdan charchamayman. Albatta, bu ezgu g‘oyalarni sizlar – bugungi Yangi O‘zbekiston yoshlari amalga oshirasizlar”,

В начале своей речи глава государства выразил удовлетворение встречей с энергичными, целеустремленными молодыми людьми и подчеркнул, что в их лице видит сегодняшних и завтрашних созидателей Нового Узбекистана.
«Как сказал наш великий поэт Эркин Вохидов, молодость – это золотая струна души. Добавлю к этому: молодежь – это золотой фонд нашего народа, нашей Родины.
Тот факт, что 60% нашего населения составляет молодежь, подтверждает эту мысль.
Сегодня мы ставим перед собой грандиозные цели и поднимаем планку высоко, потому что верим в наш мужественный, стойкий народ и нашу энергичную молодежь.
Откуда появятся новые Хорезмии, Беруни, Ибн Сины, Мирзо Улугбеки и Алишер Навои, которые создадут основу Третьего Ренессанса? Кто выполнит эти великие задачи?
Я не устану повторять: конечно же, эти благородные идеи воплотите в жизнь именно вы – молодёжь Нового Узбекистана»,