O‘zini o‘zi band qilgan yoshlar uchun kredit miqdori 100 milliondan 300 million so‘mgacha oshiriladi
Har yili 600 ming yoshlar mehnat bozoriga kirib kelmoqda, 2030-yilga borib, ular 1 millionga yetadi. Yoshlarga o‘ziga mos ish topishi uchun sharoit yaratish – eng muhim masala ekani qayd etildi.
Yoshlar o‘rtasida so‘rovnoma o‘tkazilib, ularning uchdan biri tadbirkor bo‘lish istagini bildirgan. O‘tgan yili yoshlar bandligini ta’minlash uchun banklar va Yoshlar ishlari agentligiga 400 million dollar berilgan edi. Xususan, “Yoshlar biznesi”, “Kelajakka qadam” dasturlari hisobidan 15 ming nafar yoshlar o‘z tadbirkorligini yo‘lga qo‘ydi, 50 ming odamni ish bilan ta’minladi.
Prezidentimiz yoshlar tadbirkorligi uchun qo‘shimcha 200 million dollar ajratilishini e’lon qildi.
O‘zini o‘zi band qilgan yoshlar uchun kredit miqdori 100 milliondan 300 million so‘mgacha oshiriladi. Yosh tadbirkorlar loyihalari uchun 10 milliard so‘mgacha kredit ajratish (hozir 5 milliard so‘mgacha) mumkin bo‘ladi. Innovatsion startap loyihalariga 100 ming dollargacha investitsiya kiritishga ruxsat beriladi.
Servis va umumiy ovqatlanish sohasida 1 mingdan ziyod ish o‘rni yaratgan mahalliy brendlardan franshiza olib, filial ochishga qiziqayotgan yoshlar uchun qulay moliyalashtirish paketlari joriy qilinadi.

Объем кредитов для самозанятой молодежи будет увеличен со 100 миллионов до 300 миллионов сумов.
Ежегодно на рынок труда выходят 600 тысяч молодых людей, а к 2030 году их число достигнет 1 миллиона. Отмечается, что создание условий для поиска молодежью подходящей работы является важнейшим вопросом.
Был проведен опрос среди молодежи, и треть из них выразила желание стать предпринимателями. В прошлом году банкам и Агентству по делам молодежи было выделено 400 миллионов долларов на обеспечение занятости молодежи. В частности, 15 тысяч молодых людей открыли собственный бизнес и обеспечили работой 50 тысяч человек в рамках программ «Молодежный бизнес» и «Шаг в будущее».
Президент объявил о выделении дополнительных 200 миллионов долларов на молодежное предпринимательство.
Объем кредитов для самозанятой молодежи будет увеличен со 100 миллионов до 300 миллионов сумов. На проекты молодых предпринимателей можно будет выделить до 10 миллиардов сумов в виде кредитов (в настоящее время до 5 миллиардов сумов). Инновационным стартап-проектам будет разрешено инвестировать до 100 000 долларов.
Будут введены удобные пакеты финансирования для молодых людей, заинтересованных в открытии филиалов путем приобретения франшиз у местных брендов, создавших более 1000 рабочих мест в сфере услуг и общественного питания.