Oʻzbekiston oliy taʼlim tizimi hamda oʻzbek adabiyoti ogʻir judolikka uchradi. Oʻzbekiston Respublikasi sanʼat arbobi, taniqli pedagog olim, adibiyotshunos va tarjimon Asil Rashidov shu yil 15-sentyabr kuni 90 yoshida vafot etdi.
Asil Rashidov 1930-yili Jizzax tumanining Sovungarlik qishlogʻida tugʻildi. 1954-yili Oʻrta Osiyo davlat universiteti (hozirgi Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston Milliy universiteti)ni jurnalist mutaxassisligi boʻyicha tamomladi.
1954-1958-yillarda “Qizil Oʻzbekiston” (hozirgi “Oʻzbekiston ovozi”) gazetasida adabiy xodim, boʻlim mudiri boʻlib ishladi.
1958-yilda Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika instituti aspiranturasiga oʻqishga kirib, 1961-yilda uni muvaffaqiyatli tugalladi va 56 yil davomida ushbu dargohda oʻzbek adabiyoti kafedrasi oʻqituvchisi, dotsenti, professori lavozimlarida samarali faoliyat koʻrsatdi. 1981-yilda filologiya fanlari nomzodi ilmiy darajasiga erishdi.
Zahmatkash olim oʻz faoliyati davomida “Inson va mehnat madhi”, “Soʻnmas yulduzlar”, “Asrga tengdosh maktab”, “Lesya Ukrainka”, “Chiniqish maktabi” singari koʻplab ilmiy-ommabop asarlar yaratdi. Ayniqsa, mustaqillik yillarida dunyo yuzini koʻrgan, atoqli davlat va jamoat arbobi Sharof Rashidov xotirasiga bagʻishlangan “Akam haqida” risolasi, “Ezgulikka baxshida umr”, “Chingiz Aytmatovning badiiy olami” singari asarlari minglab kitobxonlarning samimiy eʼtirof va ehtiromiga sazovor boʻldi.
Asil Rashidov badiiy tarjima sohasida oʻziga xos ijodiy maktab yaratgan hassos soʻz sanʼatkori edi. U mashhur qirgʻiz yozuvchisi Chingiz Aytmatovning “Yuzma-yuz”, “Jamila”, “Boʻtakoʻz”, “Sarvqomat dilbarim”, “Alvido, Gulsari!”, “Somon yoʻli”, “Oq kema”, “Erta kelgan turnalar”, “Sohil boʻylab chopayotgan olapar”, “Asrni qaritgan kun” singari betakror asarlarini oʻzbek tiliga beqiyos mahorat bilan oʻgirib, xalqimizning badiiy tafakkurini yuksaltirishga ulkan hissa qoʻshdi. Shuningdek, taniqli rus adibi Aleksandr Bekning “Volokolamsk yoʻlida” romani, qirgʻiz adibi Mirzabek Duysenovning “Imtihon” qissasi ham Asil Rashidov tarjimasida oʻzbek kitobxonlariga taqdim etildi.
Ulkan ilmiy-ijodiy va hayotiy tajribaga ega ustoz-murabbiy oʻzining mehnatkashligi va jonkuyarligi, yoshlarga gʻamxoʻrligi, ona yurtga cheksiz mehri va sadoqati bilan mamlakatimiz ziyolilari, madaniy jamoatchilik oʻrtasida haqli ravishda katta obroʻ-eʼtibor qozongan inson edi.
Asil Rashidovning oliy taʼlim tizimi va oʻzbek adabiyotini rivojlantirish borasidagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlandi. U “Oʻzbekiston Respublikasi sanʼat arbobi”, “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan oʻqituvchi” faxriy unvonlari, Oʻzbekiston Respublikasining Davlat mukofoti hamda “Shuhrat” medali bilan taqdirlangan edi.
Taniqli olim va ijodkor, mehribon ustoz, samimiy va kamtarin inson Asil Rashidovning yorqin xotirasi qalblarimizda hamisha saqlanib qoladi.

Система высшего образования и узбекская литература понесли тяжелую утрату. Заслуженный деятель искусств Узбекистана, известный ученый-педагог, литературовед и переводчик Асил Рашидов скончался 15 сентября этого года в возрасте 90 лет.
Асил Рашидов родился в 1930 году в кишлаке Совунгарлик Джизакской области. В 1954 году он окончил Среднеазиатский государственный университет (ныне Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека) по специальности журналист.
В 1954-1958 годах он работал литературным сотрудником, заведующим отделом в редакции газеты “Қизил Ўзбекистон” (ныне “Ўзбекистон овози”).
В 1958 году он поступил в аспирантуру Ташкентского государственного педагогического института, в 1961 году успешно ее окончил и в течение 56 лет плодотворно трудился в этом институте в должности преподавателя, доцента, профессора кафедры узбекской литературы. В 1981 году ему была присвоена ученая степень кандидата филологических наук.
Ученый в течение своей кропотливой деятельности создал многочисленные научно-популярные произведения, в том числе книги “Инсон ва меҳнат мадҳи” (“Гимн человеку и труду”), “Сўнмас юлдузлар” (“Негаснущие звезды”), “Асрга тенгдош мактаб” (“Школа ровесница века”), “Леся Украинка”, “Чиниқиш мактаби” (“Школа закаливания”). Созданные им в годы независимости произведения – брошюра “Акам ҳақида” (“О брате”), посвященная памяти его брата, известного государственного и общественного деятеля Шарафа Рашидова, книги “Эзгуликка бахшида умр” (“Жизнь, посвященная благородству”), “Чингиз Айтматовнинг бадиий олами” (“Художественный мир Чингиза Айтматова”) завоевали искреннее признание тысяч читателей.
Асил Рашидов также создал своеобразную творческую школу в области художественного перевода. Он с огромным мастерством перевел на узбекский язык произведения известного писателя Чингиза Айтматова – “Лицом к лицу”, “Джамиля”, “Верблюжий глаз”, “Тополек мой в красной косынке”, “Прощай, Гулсари!”, “Млечный путь”, “Белый пароход”, “Ранние журавли”, “Пегий пес, бегущий краем моря”, “И дольше века длится день”, чем внес неоценимый вклад в развитие художественного мышления нашего народа. Вместе с тем узбекские читатели получили возможность прочитать на родном языке повести известного русского писателя Александра Бека “Волоколамское шоссе” и кыргызского писателя Мирзабека Дуйсенова “Экзамен”.
Обладающий огромным научным, творческим и жизненным опытом учитель-наставник заслужил большой авторитет среди интеллигенции, общественности нашей страны своим трудолюбием и самоотверженностью, заботой о молодежи, любовью и преданностью родному краю.
Заслуги Асила Рашидова в области развития системы высшего образования и узбекской литературы достойно оценены нашим государством. Ему были присвоены почетные звания “Заслуженный деятель искусства Республики Узбекистан”, “Заслуженный учитель Республики Узбекистан”, а также он был награжден Государственной премией Республики Узбекистан и медалью “Шухрат”.
Светлая память о выдающемся ученом, творческой личности, заботливом наставнике, скромном человеке Асиле Рашидове навсегда сохранится в наших сердцах.