📣O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "Neft va gaz sohasida ta’lim-ishlab chiqarish klasterini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida 2024-2025 o‘quv yili uchun oliy ta’lim muassasalari iqtidorli talabalari o‘rtasida “Uzbekistan GTL" stipendiyalar tanlovi va ishlab chiqarish amaliyotiga saralash dasturi e’lon qilindi.
Unda O‘zbekiston Respublikasidagi texnika va texnologiya yo‘nalishiga ixtisoslashgan davlat va xususiy oliy ta’lim muassasalarining 3-, 4-bosqich bakalavr va 1-, 2-bosqich magistr ta’lim yo‘nalishlarida tahsil olayotgan talabalar ishtirok etishlari mumkin.
Gʻoliblar quyidagi 3 bosqich natijalariga ko‘ra aniqlanadi:
🔴 1 bosqich > Joriy yilning sentyabr oyidan - 25 oktyabriga qadar talabgorlardan ushbu havola orqali anketa to‘ldirib, ro‘yxatdan o‘tishlari kerak.
🚫2 bosqich > Joriy yilning 25 oktyabridan - 15 noyabriga qadar onlayn anketalar orqali saralangan talabalar o‘rtasida tanlagan mutaxassisliklari va xorijiy til bo‘yicha yozma ish shaklida imtihon o‘tkaziladi.
😎3 bosqich > Joriy yil dekabr oyining ikkinchi haftasiga qadar ikkinchi bosqichda yuqori natijaga erishgan talabalar suhbatda ishtirok etadi.
🟦🟦🟦 Tanlov doirasida o‘tkaziladigan har bir bosqich bo‘yicha batafsil ma’lumot (keyingi bosqichga o‘tgan talabalar ro‘yxati, imtihon o‘tkazish kuni, joyi va vaqti) Korxonanining rasmiy veb sayti hamda ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida e’lon qilib boriladi.
😄Gʻoliblarga 2024-2025 o‘quv yili davomida stipendiya to‘lab boriladi hamda oliy ta’lim tashkilotini tugatgandan so‘ng doimiy ish bilan ta’minlanadi.
😎Shuningdek, ushbu dastur boʻyicha muvaffaqiyatli ishtirok etgan, lekin gʻolib boʻla olmagan talabalar ham “Uzbekistan GTL” MChJ zavodida kengaytirilgan ishlab chiqarish amaliyotlarini o‘tash imkoniyatiga ega bo‘lishadi. Amaliyot davomida transport, yashash va ovqatlanish xarajatlari Korxona tomonidan qoplanadi.

📣 В целях обеспечения реализации решения Президента Республики Узбекистан «О мерах по созданию образовательно-производственного кластера в сфере нефти и газа» объявлен конкурс на получение стипендии «Uzbekistan GTL» и программа отбора на производственную практику среди талантливых студентов высших учебных заведений на 2024-2025 учебный год»
В нем могут принять участие студенты 3-4 ступеней бакалавриата и 1-2 ступеней магистратуры, специализирующиеся по техническим и технологическим направлениям государственных и негосударственных высших учебных заведений Республики Узбекистан.
Победители будут определены по итогам следующих 3 этапов:
🔴1 этап> С сентября по 25 октября этого года заявителям необходимо заполнить анкету и зарегистрироваться по этой ссылке ( https://docs.google.com/forms/d/1xeTPhOppOX35sbk35Z7g9udAnyuWbqVhW4LJSM9ErSE/edit ).
🚫2 этап> С 25 октября по 15 ноября текущего года будет проводиться экзамен в форме письменной работы по выбраннойп специальности и иностранному языку среди студентов, отобранных посредством онлайн-анкеты.
😎 3-й этап > Студенты, добившиеся высоких результатов на втором этапе примут участие в собеседовании до второй недели декабря этого года.
🟦🟦🟦 Подробная информация о каждом этапе конкурса (список студентов, прошедших в следующий этап, дата, место и время проведения экзамена) будет опубликована на официальном сайте предприятия и на его страницах в социальных сетях.
😄Победителям будет выплачена стипендия в течение 2024-2025 учебного года и обеспечено постоянное место работы после окончания вуза.
😎Также студенты, успешно принявшие участие в данной программе, но не победившие, получат возможность пройти расширенную производственную практику на заводе ООО «Узбекистан GTL». Расходы на транспорт, проживание и питание во время стажировки покрываются предприятием!