Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joriy yil 23-sentyabr kuni videokonferensiya shaklida oʻtkazilgan BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida ishtirok etdi. Unda muhim mintaqaviy va xalqaro tashabbuslar ilgari surildi.
Toshkent axborot texnologiyalari universiteti professori, siyosiy fanlar doktori Baxtiyor Omonov “Dunyo” AA muxbiri bilan suhbatda ushbu tashabbuslar ahamiyati haqida quyidagilarni soʻzlab berdi.
2020-yilning 23-sentyabr kuni dunyodagi 50 milliondan ortiq oʻzbek tilida soʻzlashuvchi insonlarning diqqati Birlashgan Millatlar Tashkiloti minbariga qaratildi. Boisi ushbu yuksak minbarda ilk bor oʻzbek tilida nutq qilindi. Davlatimiz rahbari qator muhim, xususan, Afgʻonistonda tinchlik oʻrnatish jarayonini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha aniq tashabbus bilan chiqdi.
Qayd etish joiz, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev davlat rahbari sifatidagi faoliyatining ilk kunlaridan boshlab, Markaziy Osiyoni Oʻzbekiston tashqi siyosatining ustuvor yoʻnalishi deb eʼlon qildi.
Oʻzbekiston Prezidenti 2017-yil 19-sentyabrda BMT Bosh Assambleyasi 72-sessiyasida soʻzlagan nutqida afgʻon muammosini dadil koʻtarib chiqdi. “Aminmizki, Afgʻonistonda tinchlikka erishishning yagona yoʻli – markaziy hukumat va mamlakat ichidagi asosiy siyosiy kuchlar oʻrtasida oldindan hech qanday shart qoʻymasdan, toʻgʻridan-toʻgʻri muloqot olib borishdir”, degan edi davlatimiz rahbari. Prezidentimiz fikrini davom ettirib, “Afgʻoniston masalasi global miqyosdagi masalalar markazida boʻlishi lozim. Xalqaro hamjamiyatning saʼy-harakatlari, birinchi navbatda, Afgʻonistondagi oʻtkir ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni hal qilishga qaratilishi kerak. Bu jafokash yurtda tinchlik oʻrnatishga koʻmaklashish yoʻlidagi bizning umumiy qatʼiy harakatlarimiz aslo susaymasligi lozim”, deb taʼkidladi.
2018-yil 26-27-mart kunlari boʻlib oʻtgan yuqori darajali Toshkent konferensiyasi esa xalqaro hamjamiyat eʼtiborini Afgʻoniston masalasiga qayta qaratish imkonini berdi. Ushbu anjuman sezilarli qarorlar qabul qilinishiga imkon yaratdi.
Oʻzbekiston Prezidenti 2020-yil 23-sentyabrda BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida chiqish qilib, “Biz Afgʻonistonni Markaziy Osiyoning ajralmas qismi sifatida qabul qilamiz”, deya qayd etdi va bu bilan Oʻzbekistonning ushbu masala boʻyicha intilishlari qatʼiy ekanini namoyish etdi.
Sammit chogʻida Oʻzbekistonning Afgʻonistonda tinchlikka erishishni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha yangi tashabbusi taqdim etildi: “Birlashgan Millatlar Tashkiloti huzurida afgʻon xalqining dardu tashvishini tinglaydigan, doimiy faoliyat koʻrsatadigan qoʻmita tashkil etish lozim. Ushbu qoʻmitaning asosiy vazifasi Afgʻonistonning iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishiga koʻmak berishdan iborat boʻlishi zarur”, dedi Prezidentimiz.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 сентября этого года принял участие в 75 сессии Генеральной Ассамблеи ООН, проводимой в режиме видеоконференции, на которой глава нашего государства выдвинул ряд региональных и международных инициатив.
О значении этих инициатив рассказал в беседе с корреспондентом ИА «Dunyo» профессор Ташкентского университета информационных технологий, доктор политических наук Бахтиёр Омонов.
23 сентября 2020 года внимание более 50 миллионов человек, говорящих на узбекском языке, было приковано к трибуне Организации Объединенных Наций, поскольку впервые на таком высоком уровне прозвучала речь на узбекском языке. Глава нашего государства выступил с рядом иницатив, в частности, с конкретной инициативой по поддержке процесса установления мира в Афганистане.
Следует отметить, что Президент Шавкат Мирзиёев с первых дней своей деятельности в качестве главы государства объявил о приоритете Центральной Азии во внешней политике Узбекистана.
Президент Узбекистана выступая на 72 сессии Генеральной Ассамблее ООН, прошедшей 19 сентября 2017 года, отметил: «Мы убеждены, что единственный путь к миру в Афганистане – это прямой диалог, без предварительных условий, между центральным правительством и основными внутриполитическими силами». Глава нашего государства продолжая эту мысль, подчеркнул: «Убеждён, что Афганистан должен оставаться в центре глобальной повестки. Усилия международного сообщества, в первую очередь, должны быть направлены на решение острых социально-экономических проблем Афганистана. Не должна ослабевать наша общая решимость содействовать миру в этой многострадальной стране».
Ташкентская конференция, прошедшая 26-27 марта 2018 года, позволила вернуть афганскую пробему в повестку дня мирового сообщества. На этой конференции были приняты значимые решения.
В своем выступлении 23 сентября 2020 года Президент Узбекистана особо подчеркнул: «Мы воспринимаем Афганистан как неотъемлемую часть Центральной Азии». Тем самым выразил решимость стремлений Узбекистана в этом вопросе.
В ходе саммита была представлена инициатива Узбекистана по обеспечению мира в Афганистане. В частности, Президент Узбекистана отметил: «…целесообразно создать при Организации Объединенных Наций постоянно действующий комитет, который будет прислушиваться к мнению и чаяниям этого многострадального народа. Основной задачей данного комитета должно стать содействие социально-экономическому развитию Афганистана».