Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 21-oktabrdagi 5850 Farmoni hamda Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 11-dekabrdagi “Oʻzbek tilini davlat tili sifatida kengaytirish, rivojlantirish, ilmiy tadqiqotlarni qoʻllab quvvatlash, oʻqitish metodikasini takomillashtirish boʻyicha 2019-2020-yillarga moʻljallangan chora-tadbirlar dasturi”da belgilangan vazifalardan kelib chiqib, 21-oktabr – Oʻzbek tili bayrami munosabati bilan 2020-yil 28-oktabr kuni Toshkent axborot texnologiyalari universitetida “Oliy taʼlim muassasalarida oʻzbek tilini oʻqitish masalalari: muammo va yechimlar” mavzusidagi Respublika (onlayn) ilmiy-amaliy konferensiyasi oʻtkazildi.
Anjuman quyidagi yoʻnalishlar boʻyicha ish olib bordi:
- Nazariy va amaliy tilshunoslik masalalari.
- Oʻzbek tili va adabiyotini oʻqitish metodikasi.
- Davlat tili va til taraqqiyotida AKTning roli.
- Madaniyatlararo muloqot va oʻzbek tili taraqqiyoti.
Tadbir tashkilotchisi: Toshkent axborot texnologiyalari universiteti “Oʻzbek va rus tillari” kafedrasi.
Tadbir jarayonida Toshkent moliya instituti oʻzbek va rus tillari kafedrasi professori N.Husanov, Oʻzbekiston Milliy universiteti dotsentlari N.Alovutdinova va M.Abduraxmonova, Oʻzbekiston Davlat jahon tillari universiteti pedagogika fanlari falsafa doktori (PhD) Z.Salisheva, Oʻzbekiston Milliy universiteti dotsenti G.Keldiyorova, Oʻzbekiston Davlat jahon tillari universiteti dotsenti N.Jiyanova hamda Oʻzbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi axborot kommunikatsiya texnologiyalari harbiy instituti podpolkovnigi V.A.Bogatov ishtirok etishdi.
Ilmiy-amaliy konferensiyada oʻzbek tilining oliy taʼlim muassasalarida oʻqitish muammolari, ilmiy va metodik istqibollari muhokama qilindi.

В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 21 октября 2019 года №УП-5850 и задачами, предусмотренными Программой по расширению, развитию, поддержки научных исследований, совершенствованию методики преподавания узбекского языка как государственного языка на 2019-2020 гг., в связи с 21 октября – Днем праздника узбекского языка 28 октября 2020 г. в Ташкентском университете информационных технологий в режиме онлайн прошла Республиканская научно-практическая конференция “Вопросы преподавания узбекского языка в высших образовательных учреждениях: проблемы и решения”.
Конференция проводилась по следующим направлениям:
- Теоретическая и практические вопросы языкознания.
- Методика преподавания узбекского языка и литературы.
- Государственный язык и роль ИКТ в развитии языка.
- Межкультурная коммуникация и развитие узбекского языка.
Организатор мероприятия: кафедра узбекского и русского языков Ташкентского университета информационных технологий.
В работе конференции принимали участие профессор кафедры узбекского и русского языков Ташкентского финансового института Н.Хусанов, доценты Национального университета Узбекистана Н.Аловутдинова и М.Абдурахмонова, доктор философии (PhD) по педагогическим наукам Узбекского государственного университета мировых языков З.Салишева, доцент Национального университета Узбекистана Г.Келдиёрова, доцент Узбекского государственного университета мировых языков Н.Жиянова, подполковник Военного института информационно-коммуникационных технологий Министерства обороны Республики Узбекистан В.Богатов, а также преподаватели кафедры узбекского и русского языков ТУИТ.
На научно-практической конференции обсуждались проблемы преподавания узбекского языка в высших образовательных учреждениях, а также научные и методические перспективы развития узбекского языка как государственного.