“Oʼzbekiston-Germaniya 2019” ilmiy-tadqiqot dasturining rejasiga binoan 2019 yil 7-11 oktabr kunlari Germaniyaning Oldenburg universiteti, TАTU, TАTU Samarqand, Nukus va Urganch filiallari hamkorligida TАTUda “Smart city” mavzusida Oʼzbekiston-Germaniya xalqaro konferentsiyasi boʼlib oʼtadi.
Oʼquv-trening kursi tashkilotchilari: Germaniyaning Oldenburg universiteti, TАTU "Yosh olimlar kengashi", TАTU Samarqand, Nukus va Urganch filiallari.
Oʼquv-trening kursi maqsadi: – universitet professor-oʼqituvchilari va Oʼzbekiston Respublikasi Аxborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish Vazirligi qoshidagi soha korxonalari xodimlari uchun “Smart city” dasturi boʼyicha xalqaro tajriba almashish va hamkorlikni yanada mustahkamlash.
Oʼquv-trening kursi haqida:
Аqlli shahar kontekstida barqaror rivojlanish va mobillik mavzusdagi xalqaro konferentsiya.
Ushbu konferentsiya Oʼzbekiston, Germaniya va Mugʼilistondagi loyiha ishtirokchilari hamkorligida tashkil qilinmoqda. Konferentsiya Traveling Conferences granti doirasida Germaniya ilm-fan va taʼlim vazirligi tomonidan moliyalashtirilgan. Loyihaning maqsadi uning ishtirokchilari oʼrasida har tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlash va Markaziy Osiyoda Smart City loyihasining nazariy va amaliy maqsadlarini chuqurlashtirilgan tarzda tanishtirish. Bundan tashqari, ilmiy tadqiqotlar va iqtisodiy loyihalarni yanada rivojlantirish uchun ishtirokchilar oʼrtasida oʼzaro axborot almashinadi.
Konferentsiya Germaniya va Oʼzbekiston olimlari, ilmiy tadqiqotchilar, ishbilarmonlari va jamoat tashkilotlarini, ilmiy-tadqiqot institutlari va universitetlari vakillarni Smart City kontekstida bilim va tajriba almashish uchun birlashtiradi. Shuningdek, ushbu konferentsiya Germaniya universitetlari va ilmiy-tadqiqot institutlari hamda jamoat tashkilotlari bilan halqaro hamkorlik oʼrnatish uchun katta imkoniyat hisoblanadi.

В ТУИТ пройдет международная конференция “Smart city”
В соответствии с планом научно-исследовательской программы «Узбекистан-Германия 2019» в период 7-11 октября в ТУИТ пройдет Узбекско-Германская международная конференция «Smart city».
Организаторы: Ольденбургский университет (Германия), Совет молодых ученых ТУИТ, Самаркандский, Нукусский и Ургенчский филиалы ТУИТ.
Цель учебного семинара-тренинга – обмен международным опытом и дальнейшее укрепление сотрудничества по программе «Smart city» для преподавателей университета и сотрудников подведомственных предприятий Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Об учебном семинаре-тренинге:
Международная конференция, посвященная мобильности и стабильному развитию в контексте «Умный город».
Данная конференция организуется при сотрудничестве участников проекта в Узбекистане, Германии и Монголии.
Конференция финансируется Министерства науки и образования в рамках гранта Traveling Conferences. Целью проекта является всестороннее укрепление сотрудничества между его участниками и глубокое ознакомление с теоретическими и практическими целями проекта «Smart City» в Центральной Азии. Кроме того, для дальнейшего развития научных исследований и экономических проектов состоялся обмен информацией между участниками.
Конференция объединяет  ученых, исследователей, предпринимателей, общественных деятелей, представителей научно-исследовательских институтов и университетов Германии и Узбекистана для обмена опытом и знаниями в контексте Smart City. Кроме того, данная конференция является возможностью для налаживания международного сотрудничества с университетами, научно-исследовательскими институтами и общественными организациями Германии.