30 - noyabr – 2-dekabr kunlari Toshkentda "Open Data Challenge 2018" (Xakaton) – ochiq ma’lumotlardan foydalangan holda ilovalar ishlab chiqish boʻyicha har yilgi tanlov boʻlib oʻtadi.
Xakaton tashabbuskori Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi. Xakaton tashkilotchilari: “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish markazi, Toshkent shahridagi Inha universiteti, Yevropa xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O’zbekistondagi loyihalari koordinatori, Birlashgan millatlar tashkiloti taraqqiyot dasturining O’zbekistondagi vakilligi, Jahon bankining Toshkentdagi vakolatxonasi.
Hamkor tashkilotlar : Yagona integrator "UZINFOCOM" MCHJ, infoCOM.uz va "ICT News" jurnallari.
Open Data Challenge – bu dasturchilar jamoalarining ochiq ma’lumotlariga asoslangan holda dasturiy mahsulotlarni tez ishlab chiqish boʻyicha musobaqa. Open Data Challengening boshqa tadbirlardan farqi shundaki, ishtirokchi va ishtirokchilar guruhlari aniq belgilab berilgan muddat ichida harakatlanishlari lozim: bu muddat ichida abstrakt gʻoyalar yangi veb yoki mobil xizmatlarning tajriba namunalariga yohud alfa-koʻrinishlariga keltiriladi. Ikki kunlik qizgʻin faoliyat natijasida, "Open Data Challenge 2018" ishtirokchilari jamiyatning barcha jabhalarida: moliya, transport, ta’lim, axborot texnologiyalari, sogʻliqni saqlash, ekologiya va h.k. foydali boʻlgan yangi loyihalarni taqdim etadilar. Shunday qilib, mobil va veb-ilovalar tadbirning moddiy mahsuli boʻladi. Loyihalarni ishlab chiqishdan tashqari, Xakaton doirasida dasturchilar uchun ochiq ma’lumotlar bilan ishlashga oid treninglar boʻlib oʻtadi.
Tadbir nizomi va dasturi bilan ushbu havola orqali tanishishingiz mumkin: Nizom(rus), Dastur(rus)
Xakatonda ishtirok etish tartibi.
Xakatonda ishtirok etishni istagan talabgor 2018 yil 25-noyabrgacha ro'yxatdan o'tishi kerak.
Tanlovning sifati va samaradorligini ta'minlash maqsadida, Xakaton ishtirokchilarining maksimal soni 150 nafarni tashkil etadi.
Xakaton Ishtirokchisi maqomini olish uchun ariza beruvchi ro'yxatdan o'tishni tugatishi va Tashkilotchilar tomonidan elektron pochta orqali yoki ro'yxatdan o'tkazish vaqtida ko'rsatilgan telefon raqami orqali tasdiqlanganligi to'g'risida xabar olishi kerak.Tanlovda ishtirok etish uchun arizalarni baholash mezonlaridan biri talabgorlarning ro'yxatga olish vaqtida Tashkilotchilarga yuborgan test topshirig'i natijasidir. Arizachilarning umumiy soni Xakatondagi eng ko'p ishtirokchilar sonidan yuqori bo'lgan taqdirda, ustuvor huquq Xakaton ishtirokchisi sifatida ro'yxatdan o'tish test topshirig'ini eng muvaffaqiyatli bajargan talabgorlarga beriladi (topshiriqlarga eng ko'p to'gri javob berilgani bo'yicha).
Xakaton ishtirokchilari loyihalar ustida ishlash va topshiriq topshiriqlarini bajarish uchun zarur bo'lgan shaxsiy kompyuter va boshqa qurilmalardan foydalanishi kerak. Tashkilotchilar Xakaton davomida ishtirokchilarga internetga bepul ulanish imkonini beradi.
Taqdim etilgan materiallar va ishlanmalardagi mualliflik huquqi Xakaton ishtirokchilariga tegishli bo'lib, ularni ishlatish va tarqatish O'zbekiston Respublikasining mualliflik huquqi va turdosh huquqlar to'g'risidagi qonun hujjatlarini buzmasligi kerak.
"Open Data Chellange 2018" ishtirokchilar uchun portalga umumiy API kalit: "265cb8c6a741d74a1d51e71d3084ace5".
Bevosita ishtirok nima uchun kerak?
"Open Data Challenge 2018" da ishtirok etib Siz:
- Oʻzbekistondagi turmush tarzini yanada qulayroq qilish imkonini beruvchi gʻoyalardan birini amalga oshirishingiz;
- Oʻz noyob gʻoyangizni keng omma e’tiboriga havola etishingiz;
- Jamoaviy ishlash imkoniyatiga ega bo’lishingiz va boshqa jamoalar bilan hamkorlikni yo’lga qo’yishingiz;
- Qimmatbaho sovgʻa va mukofotlarni yutib olishingiz;
- Mentorlarning muhim maslahatlarini olishingiz;
- Qisqa vaqt ichida tayyor yangi loyiha yoki namunani ishlab chiqish tajribasiga ega boʻlishingiz;
- Haqiqiy dasturchilar muhitiga kirish imkoniyatlariga ega bo’lishingiz mumkin.
Mentorlar
"Open Data Challenge 2018" tashkilotchilari tadbirga mentorlar – dasturlash, dizayn, ommaviy ishtirok hamda ochiq ma’lumotlarni tahlil etish va ulardan foydalanish sohasidagi mutaxassis-ekspertlarni taklif etganlar, ular jamoalarga maslahatlar berib, loyihalar ustida ish olib borishga koʻmaklashadilar.
Shartlar
Tanlovning asosiy sharti tadbir davomida ochiq ma'lumotlardan foydalangan holda raqamli yechim (dastur, xizmat, qurilma) yaratish hisoblanadi.
Nominatsiya
Xakaton g’olib va sovrindorlari quyidagi uchta nominatsiya bo’yicha aniqlanadilar:
- “Aqlli shahar” uchun ochiq ma’lumotlarga asoslangan eng yaxshi loyiha (mobil yoki veb ilova, xizmat);
- Ochiq ma’lumotlarga asoslangan eng yaxshi biznes loyiha (mobil yoki veb ilova, xizmat);
- Ochiq ma'lumotlarni generatsiya (transformatsiya) qilish bo'yicha eng yaxshi loyiha (mobil yoki veb ilova, xizmat).
Muhim sanalar
"Open Data Challenge 2018" da ishtirok etish va tayyorgarlik koʻrish quyidagi bosqichlar boʻyicha boʻlib oʻtadi:
"Open Data Challenge 2018" konferensiyasining tantanali ochilish marosimi - 2018 yil 30-noyabr.
"Open Data Challenge 2018" trening kuni – 2018 yil 30 - noyabr.
Xakaton 2018 musobaqa kunlari – 2018 yil 1- 2 - dekabr.
Gʻoliblarni taqdirlash marosimi – 2018 yil 7- dekabr.
Qiziqib qoldingizmi? Roʻyxatdan oʻting!
Tadbir boʻlib oʻtadigan joy Toshkent shahridagi Inha universiteti, Toshkent shahri, Mirzo Ulug’bek tumani, Ziyolilar ko’chasi,9.

Информация о Open Data Challenge 2018
30 ноября – 2 декабря в городе Ташкенте пройдет ежегодный конкурс по разработке приложений с использованием открытых данных – «Open Data Challenge 2018» (Хакатон).
Инициатором Хакатона выступает Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Организаторами Хакатона выступают Центр развития системы «Электронное правительство», Университет Инха в городе Ташкенте, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Представительство Программы развития ООН в Узбекистане Представительство Всемирного банка в Ташкенте.
Партнерами Хакатона выступают ООО Единый интегратор “UZINFOCOM”, журналы “ICT News”, “INFOCOM.UZ”.
Open Data Challenge — это конкурс, на котором команды программистов соревнуются в быстрой разработке продуктов на основе открытых данных. Open Data Challenge отличает то, что команды должны действовать в жестко ограниченные сроки: в течение двух суток абстрактные идеи превращаются в прототипы или альфа-версии новых веб и мобильных сервисов. В результате интенсивной трехдневной работы участники «Open Data Challenge 2018» подготовят новые общественно-полезные проекты, в различных сферах жизни: финансы, транспорт,образование, здравоохранение, экология и др. Таким образом материальным результатом мероприятия станут мобильные и веб-приложения, различные устройства. Помимо разработки проектов, в рамках «Open Data Challenge 2018» состоятся мастер-классы и тренинги для программистов по работе с открытыми данными.
С положением о проведении мероприятия можно ознакомиться по следующей ссылке. Положение Программа
Порядок участия в Хакатоне
Заявитель,желающий принять участие в Хакатоне, должен пройти регистрацию до 25 ноября 2018 года.
Для получения статуса Участника Хакатона заявитель должен пройти процедуру регистрацию и получить от Организаторов подтверждение по электронной почте либо контактному телефону, указанным при регистрации.
Критерием для оценки заявлений на участие в конкурсе является результат выполнения тестового задания, который заявители имеют возможность направить Организаторам при регистрации. В случае если, общее количество заявителей превысит предельное количество участников Хакатона, первоочередное право регистрации в качестве участника Хакатона будет предоставлено заявителям, которые наиболее успешно выполнили тестовое задание (правильно ответили на наибольшее количество вопросов задания).
Участники Хакатона должны использовать собственные персональные компьютеры и иные устройства, необходимые для работы над проектами и выполнения заданий конкурса.
Организаторы Хакатона предоставляют участникам бесплатный доступ к сети Интернет на протяжении всего времени проведения Хакатона.
Авторские права на представленные материалы и разработки должны принадлежать Участникам Хакатона с тем, чтобы их использование и распространение не нарушало законодательство Республики Узбекистан об авторском праве и смежных правах.
Общий ключ доступа к API портала для участников "Open Data Chellange 2018" : "265cb8c6a741d74a1d51e71d3084ace5"
​Зачем участвовать?
На «Open Data Challenge 2018» Вы сможете:
• Реализовать одну из идей, которая поможет сделать жизнь в Узбекистане удобнее и интереснее
• Донести свою оригинальную идею до широкой общественности
• Найти недостающих членов команды или присоединиться к существующейВыиграть ценные призы и подарки
• Получить ценные советы менторов
• Получить опыт разработки готового проекта или рабочего прототипа за 24 часа
• Окунуться в настоящую атмосферу программистов.
​Менторы
Организаторы «Open Data Challenge 2018» пригласили менторов – экспертов в областипрограммирования, дизайна, общественного участия, анализа и использования открытых данных, которые будут консультировать и помогать командам в работе над проектами.
Условия
Основное условие конкурса – создание цифрового решения (приложения, сервиса, устройства) с использованием открытых данных за время проведения мероприятия.
Номинации
По результатам Хакатона будут определяться победители и призеры в следующих трех номинациях:
Первая номинация – Лучший проект для «Умного города» на основе открытых данных (мобильное или веб-приложение, сервис, расширение);
Вторая номинация – Лучший бизнес проект на основе открытых данных (мобильное или веб-приложение, сервис, расширение);
Третья номинация – Лучший проект по генерированию (трансформации) открытых данных (мобильное или веб-приложение, сервис, расширение).
Основные даты
Подготовка и участие в «Open Data Challenge 2018» будет происходить по следующим этапам:
Торжественное открытие конференции «Open Data Challenge 2018» - 30 ноября 2018 г.
День тренингов «Open Data Challenge 2018» - 30 ноября 2018 г.
Дни Хакатон 2018 - 1 декабря и 2 декабря, 2018г.
Награждения победителей Хакатона – 7 декабря 2018 г.
Интересно? Регистрируйся!
Место проведения Университет Инха в городе Ташкенте, г.Ташкент, Мирзо-Улугбекский район, улица Зиёлилар 9.