“OLIYGOHLAR – STARTAPLAR GENERATORI” DASTURI
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2026-yil 15-maydagi 210-son buyrug‘i bilan tasdiqlangan nizomga muvofiq, oliy ta’lim tashkilotlarida talabalar va ilmiy xodimlarning innovatsion g‘oya hamda startap loyihalarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan “Oliygohlar – startaplar generatori” dasturi amalga oshiriladi.
💡 Dastur doirasida talabalar va ilmiy xodimlarning istiqbolli startap g‘oyalari saralab olinib, ularni rivojlantirish uchun zarur sharoitlar yaratiladi. Innovatsion g‘oyalarni amaliy loyihalarga aylantirish, biznes modelini takomillashtirish va loyihalarni rivojlantirish bo‘yicha qo‘llab-quvvatlash ishlari olib boriladi.
🏆 Xakaton tashkil etiladi. Unda ishtirokchilar o‘zlarining innovatsion g‘oya, dasturiy mahsulot, texnologik yechim yoki startap loyihalarini taqdim etishlari mumkin. Eng istiqbolli loyihalar saralab olinib, inkubatsiya va akseleratsiya dasturlariga yo‘naltiriladi.
📚 Inkubatsiya va akseleratsiya jarayonida startap jamoalari uchun trening, seminar va master-klasslar tashkil etilib, marketing, moliyaviy boshqaruv, biznes jarayonlari, raqamlashtirish va boshqa yo‘nalishlarda zarur bilim va ko‘nikmalarni shakllantirishga ko‘maklashiladi.
🤝 Dastur doirasida IT Park, venchur jamg‘armalar, banklar va xususiy sektor vakillari bilan hamkorlikni rivojlantirish hamda istiqbolli loyihalarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari yo‘lga qo‘yiladi.
🔥 Innovatsion g‘oyangiz bormi? Uni rivojlantirish, yangi imkoniyatlardan foydalanish va istiqbolli startapingizni amaliy loyihaga aylantirish uchun dasturda faol ishtirok eting!

Программа «Университеты — генератор стартапов»
В соответствии с положением, утвержденным приказом Министра высшего образования, науки и инноваций № 210 от 15 мая 2026 года, реализуется программа «Университеты — генератор стартапов», направленная на поддержку инновационных идей и стартап-проектов студентов и исследователей высших учебных заведений.
💡 В рамках программы отбираются перспективные стартап-идеи студентов и исследователей и создаются необходимые условия для их развития. Оказывается содействие в преобразовании инновационных идей в практические проекты, доработке бизнес-моделей и дальнейшем продвижении проектов.
🏆 Будет организован хакатон. Участники смогут представить свои инновационные идеи, программные продукты, технологические решения или стартап-проекты. Самые перспективные проекты будут отобраны для участия в программах инкубации и акселерации.
📚 На этапах инкубации и акселерации для стартап-команд будут организованы тренинги, семинары и мастер-классы, помогающие получить необходимые знания и навыки в таких сферах, как маркетинг, финансовый менеджмент, бизнес-процессы, цифровизация и др. 🤝 Программа предусматривает создание механизмов для налаживания партнерских отношений с IT Park, венчурными фондами, банками и представителями частного сектора, а также для поддержки перспективных проектов.
🔥 У вас есть инновационная идея? Принимайте активное участие в программе, чтобы развить её, воспользоваться новыми возможностями и превратить свой перспективный стартап в реальный проект!