Erasmus+ Milliy ofisi va Oliy ta’lim ekspertlar milliy guruhi yil davomida olib borgan faoliyati yakunlari bo‘yicha respublika oliy o‘quv yurtlari uchun har yili anjuman o‘tkazib kelmoqda.
Konferentsiya davomida mutaxassislar ishtirokidagi o‘quv seminarlari natijalari, o‘qitishning ilg‘or usullari va oliy ta’limda sifat kafolati, kredit tizimini joriy etish va ta’limga oid boshqa masalalarni ham ko‘rib chiqish rejalashtirilgan.
Tashkilotchilar: O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Yevropa Ittifoqi Delegatsiyasi, Erasmus+ milliy ofisi va Oliy ta’lim Ekspertlar milliy guruhi
Tadbirning asosiy vazifalari:
- respublikamizning oliy ta’lim tizimi istiqbollari va hozirgi holatini hisobga olgan holda Yevropadagi ba’zi ekspertlar bilan o‘tkazilgan o‘quv seminarlari natijalari va ekspertlar tomonidan ishlab chiqilgan tavsiyalar to‘g‘risida ma’lumot berish;
- Erasmus+ dasturining oliy ta’lim tizimida olib borilayotgan jadal islohotlarni qo‘llab-quvvatlash va 2030 yilgacha oliy ta’lim tizimini rivojlantirish kontseptsiyasi vazifalarini amalga oshirishdagi imkoniyatlari to‘g‘risida ma’lumotlar bilan bo‘lishish;
- 2020 yildagi faoliyati yakunlarini va yangi 2021 yilga mo‘ljallangan rejalarni ko‘rib chiqish;
- Ekspertlar guruhi tomonidan tayyorlangan va nashr etilgan 2020 yilgi "Oliy ta’limni rivojlantirish istiqbollari" jurnalining navbatdagi 8-soni bilan tanishtirish.

Национальный офис Erasmus+ и национальная команда экспертов в сфере высшего образования по итогам деятельности в течение года проводят ежегодную конференцию для высших образовательных учреждений Узбекистана.
В ходе конференции рассматриваются результаты учебных семинаров с участием специалистов, передовые методы обучения и гарантия качества высшего обрахования, внедрение кредитной системы и другие вопросы, связанные с системой высшего образования.
Организаторы: Министерство высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Делегация Европейского Союза, национальный офис Erasmus+ и национальная команда экспертов в сфере высшего образования.
Основные задачи мероприятия:
- информирование о результатах учебных семинаров с участие экспертов из Европы, с учетом современного состояния и перспектив системы высшего образования, а также их рекомендациях;
- поддержка преобразований, осуществляемых в системе высшего образования, программой Erasmus+ и ознакомление с возможностями осуществления задач концепции по развитию системы высшего образования до 2030 года;
- подведение итогов деятельности за 2020 год и рассмотрение планов на новый 2021 года;
- ознакомление с очередным №8 журнала «Перспективы высшего образования, подготовленного командой экспертов и изданного в 2020 году.