“Oliy ta’lim muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash” loyihasi doirasida 61 ta oliy ta’lim muassasasiga 31 yo‘nalish bo‘yicha 256 ta o‘quv-laboratoriya to‘plamlarini 7 ta xalqaro tender savdolarida xarid qilindi.
🤔 Shu jumladan, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti bu loyiha doirasida quyida keltirilgan uchta yo‘nalish bo‘yicha qatnashdi:
1. Avtomatika, avtomatizasiya va ishlab chiqarishni boshqarish o‘quv laboratoriyasi;
2. Telekommunikasiya va radiotexnika o‘quv laboratoriyasi;
3. Axborot texnologiyalari.
💙Bugungi kunga qadar, universitetning Mobil aloqa texnologoyalari, Multimedia texnologiyalari va Kompyuter tizimlari kafedralariga tegishli yo‘nalishlar bo‘yicha o‘quv-laboratoriya jihozlari yetkazib berildi. Ushbu jihozlarni to‘g‘ri o‘rnatish va ishlarini ta’minlash, professor-o‘qituvchilarni ularda ishlashni o‘rgatish maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi mas’ul xodimlari universitetga tashrif buyurishdi.
📝 O‘quv-laboratoriya jihozlarini ishlatish va laboratoriya ishlarini bajarish bo‘yicha olingan bilimlarni tegishli kafedra professor-o‘qituvchilari kafedrada o‘qitilayotgan fanlardan uslubiy ko‘rsatma va qo‘llammalar tayorlash va o‘quv jarayoniga tadbiq etish ishlari olib borilmoqda.

В рамках проекта «Укрепление материально-технической базы высших учебных заведений» для 61 вуза по 31 направлению на 7 международных тендерных торгах были приобретены 256 учебно-лабораторных комплексов.
🤔 В частности, Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий принял участие в проекте по следующим трем направлениям:
1. Учебная лаборатория по автоматике, автоматизации и управлению производством;
2. Учебная лаборатория по телекоммуникациям и радиотехнике;
3. Информационные технологии.
💙 На сегодняшний день в университет доставлено учебно-лабораторное оборудование для кафедр Мобильных технологий, Мультимедийных технологий и Компьютерных систем. Для правильной установки оборудования, обеспечения его работы и обучения преподавателей работе с ним в университет прибыли ответственные сотрудники Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан.
📝 Профессора и преподаватели кафедр разрабатывают методические указания и руководства по использованию учебно-лабораторного оборудования и внедряют их в учебный процесс для преподавания соответствующих дисциплин.