2025/2026-o‘quv yili uchun bakalavriat bosqichi bo‘yicha O‘zbekiston Prezidenti davlat stipendiyasi hamda nomli davlat stipendiyalari sohiblariga Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov tomonidan guvohnoma va sertifikatlar tantanali ravishda topshirildi.
🧾 Tadbir davomida vazir g‘oliblarning o‘qish va ilmiy-ijodiy faoliyatdagi yuqori natijalarini alohida e’tirof etib, bunday yutuqlar izchil mehnat va qat’iyat samarasini ko‘rsatishini ta’kidladi.
Shuningdek, vazir Davlatimiz Rahbari tomonidan yoshlar ta’limi va iste’dodini qo‘llab-quvvatlashga qaratilayotgan e’tibor hamda yaratilayotgan imkoniyatlar bunday natijalarga xizmat qilayotganini qayd etdi.
➡️ Vazir raqamli texnologiyalar sohasi bugun iqtisodiyot, ta’lim, davlat boshqaruvi va kundalik hayotning barcha yo‘nalishlarida muhim o‘rin tutayotganini ta’kidlab, yoshlarga kelgusida ham yanada katta marralarni zabt etish tilagini bildirdi.
➡️ Taqdirlangan stipendiatlar ro‘yxati quyidagicha:
🇺🇿 O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat stipendiyasi sohiblari:
➡️ Bazarov Sarvar Azamat o‘g‘li — 4-kurs, Toshkent shahridagi INHA universiteti
➡️ Uroqov Dostonbek Zarif o‘g‘li — 4-kurs, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Samarqand filiali
➡️ Islom Karimov nomli davlat stipendiyasi sohiblari:
➡️ Istamov Mirjahon Mo‘minjon o‘g‘li — 4-kurs, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti
➡️ Qarshiboyev Jaxongir O‘rol o‘g‘li — 3-kurs, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Samarqand filiali
➡️ Ziyodov Abduaziz Xurshidovich — 4-kurs, Toshkent shahridagi INHA universiteti
➡️ Rixsixo‘jayev Ibrohimxo‘ja Xurshidxo‘ja o‘g‘li — 3-kurs, Toshkent shahridagi Amity universiteti
➡️ Beruniy nomli davlat stipendiyasi sohiblari:
➡️ Akbarov Alimurod Aziz o‘g‘li — 4-kurs, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti
➡️ Davranov Mirziyod Jaloliddin o‘g‘li — 4-kurs, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Samarqand filiali
🔵Shuningdek, Raqamli texnologiyalar vazirligi stipendiyasi (https://digital.uz/oz/news/view/132859) g‘olibi bo‘lgan 44 nafar talaba va o‘quvchi ham tantanali taqdirlandi. Mazkur stipendiyalar yoshlarning ilmiy izlanishlarini qo‘llab-quvvatlash, AT sohasidagi iqtidorli talabalarni rag‘batlantirish hamda raqamli texnologiyalar yo‘nalishida yuqori malakali kadrlar tayyorlashga xizmat qiladi.

Награждены обладатели престижных стипендий
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов торжественно вручил сертификаты обладателям Государственной стипендии Президента Узбекистана и Именной государственной стипендии на обучение в бакалавриате на 2025/2026 учебный год.
🧾 В ходе мероприятия министр особо отметил высокие результаты лауреатов в учебе и научно-творческой деятельности, подчеркнув, что такие достижения являются результатом упорного труда и целеустремленности.
Министр также отметил, что внимание, уделяемое главой государства поддержке образования и талантов молодежи, и создаваемые возможности способствуют достижению таких результатов.
➡️ Министр отметил, что сегодня сфера цифровых технологий играет важную роль во всех областях экономики, образования, государственного управления и повседневной жизни, и пожелал молодежи еще больших успехов в будущем.
➡️ Список присужденных стипендий выглядит следующим образом:
🇺🇿 Получатели Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан:
➡️ Базаров Сарвар Азамат оглу — 4 курс, Университет ИНХА в Ташкенте
➡️ Уроков Достонбек Зариф оглу — 4 курс, Ташкентский университет информационных технологий, Самаркандский филиал
➡️ Получатели Государственной стипендии имени Ислама Каримова:
➡️ Истамов Мирджахон Моминжон оглу — 4 курс, Ташкентский университет информационных технологий
➡️ Каршибоев Джаксонгир Урол оглу — 3 курс, Ташкентский университет информационных технологий, Самаркандский филиал
➡️ Зийодов Абдуазиз Хуршидович — 4 курс, Университет ИНХА в Ташкенте
➡️ Риксиходжаев Иброхимходжа Хуршидходжа оглу — 3 курс, Ташкентский университет «Амити»
➡️ Получатели Государственной стипендии имени Беруни:
➡️ Акбаров Алимурод Азиз оглу — 4 курс, Ташкентский университет информационных технологий
➡️ Давранов Мирзиёд Джалолиддин оглу — 4 курс, Ташкентский университет информационных технологий, Самаркандский филиал
🔵Также состоялось торжественное награждение 44 студентов и школьников, получивших стипендию Министерства цифровых технологий (https://digital.uz/oz/news/view/132859). Эти стипендии призваны поддерживать научные исследования молодежи, поощрять талантливых студентов в сфере информационных технологий и готовить высококвалифицированных специалистов в области цифровых технологий.