Taqdimot davomida kam ta’minlanganlikni qisqartirish, hududga investitsiyalarni jalb etish, turizmni rivojlantirish, shuningdek ta’lim yo‘nalishlarini kengaytirishga qaratilgan bir qator drayver loyihalar haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 11-fevraldagi 58-son qaroriga muvofiq yangi o‘quv yilidan boshlab Navoiy va Zarafshon maktablarida ixtisoslashtirilgan IT sinflari tashkil etilishi belgilangan.
Mazkur tashabbus doirasida viloyatdan 100 nafar o‘qituvchi poytaxtda hamda xorijda IT va sun’iy intellekt yo‘nalishlari bo‘yicha malaka oshiradi. Shu bilan birga, TATU Zarafshon fakultetida sun’iy intellekt va kiberxavfsizlik yo‘nalishlari bo‘yicha kunduzgi ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
💬 Tashrif davomida taqdim etilgan loyihalar atroflicha muhokama qilinib, ularni yanada takomillashtirish, belgilangan muddatlarda amalga oshirish hamda hudud aholisi uchun yangi imkoniyatlar yaratish bo‘yicha muhim vazifalar belgilab olindi.

Хоким Навоийской области посетил Зарафшанский филиал ТУИТ.
На днях хоким Навоийской области Нормат Турсунов посетил Зарафшанский филиал Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми и ознакомился с презентацией ряда перспективных проектов, планируемых к реализации в регионе.
В ходе презентации была представлена информация о ряде ключевых проектов, направленных на сокращение бедности, привлечение инвестиций в регион, развитие туризма, а также расширение направлений образования. Также, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан № 58 от 11 февраля 2026 года, с нового учебного года в школах Навои и Зарафшана будут организованы специализированные IT-классы.
В рамках этой инициативы 100 учителей из области пройдут повышение квалификации по направлениям IT и искусственного интеллекта в столице и за рубежом. Одновременно планируется запустить программы очного обучения по направлениям искусственного интеллекта и кибербезопасности в Зарафшанском филиале ТУИТ.
В ходе визита представленные проекты были всесторонне обсуждены, и были определены важные задачи по их дальнейшему совершенствованию, реализации в установленные сроки и созданию новых возможностей для жителей региона.