Mamlakatimizda har haftaning payshanba kuni “Yoshlar kuni” deb belgilandi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida ’’Yoshlar kuni" munosabati bilan talabalar o‘rtasida “Talabalar ligasi” sport musobaqalari doirasida sportning VOLEYBOL turi bo‘yicha “Rektor kubogi–2026” musobaqasiga start berildi.
Mazkur musobaqadan ko‘zlangan asosiy maqsad talaba-yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, sportga bo‘lgan qiziqishni yanada oshirish hamda jamoaviylik va raqobat muhitini mustahkamlashdan iborat.
Musobaqaning 1-kun o‘yinlari qizg‘in va murosasiz bahslarga boy tarzda bo‘lib o‘tdi. Universitet fakultetlari jamoalari o‘zaro bellashib, sport mahorati, tezkorlik hamda jamoaviy o‘yin ko‘nikmalarini namoyon etdilar.
Birinchi kungi bellashuvlarda quyidagi natijalar qayd etildi:
TF jamoasi 2-0 KIF jamoasi
KXF jamoasi 2-1 DIF jamoasi
IMF jamoasi 2-0 TTF jamoasi
RMAF jamoasi 2-0 KTF jamoasi
“Rektor kubogi–2026” doirasidagi uchrashuvlar talaba-yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, ularning jismoniy faolligini oshirish hamda sport orqali do‘stlik va hamjihatlik muhitini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

В нашей стране каждый четверг отмечался как «День молодежи».
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в связи с «Днем молодежи» стартовали соревнования «Кубок ректора-2026» по волейболу среди студентов в рамках спортивных соревнований «Студенческая лига».
Цель этого соревнования — пропаганда здорового образа жизни среди учащейся молодежи, повышение интереса к спорту, укрепление коллективной и конкурентной среды.
Первый день соревнований был насыщенным и непримиримым. Команды факультетов университета соревновались друг с другом, демонстрируя спортивное мастерство, оперативность и командные игровые навыки.
В соревнованиях первого дня были возвращены следующие результаты:
Команда ТФ Команда КИФ 2-0
Команда КФК Команда 2-1 ДИФ
Команда МВФ Команда ТТФ 2-0
Команда РМАФ Команда КТФ 2-0
Встречи в рамках «Кубка ректора-2026» послужат содержательной организации свободного времени студентов, повышению их физической активности, дальнейшему укреплению атмосферы дружбы и сплоченности посредством спорта.