Joriy yilning 15-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi bosh vaziri Abdulla Aripov boshchiligidagi koronavirus infeksiyasining tarqalishini oldini olish va taʼlim muassasalarida sanitariya-epidemiologik osoyishtaligini taʼminlash yuzasidan respublika maxsus komissiyasi tomonidan 2020-yil 16-martdan oʻqish toʻxtatilib, oʻquvchi-talabalar ikki hafta muddatga (hozircha) taʼtilga chiqarilishi maʼlum qilindi.
16-mart kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti rahbariyati tomonidan koronavirus infeksiyasi tarqalishining oldini olish maqsadida quyidagi chora-tadbirlar belgilandi:
- universitetda 2020-yil 16-martdan eʼtiboran oʻqish toʻxtatilib, talabalar ikki hafta muddatga (hozircha) taʼtilga chiqarildi;
- TATUda (prorektorlar, fakultet dekanlaridan iborat) shtab tuzildi va talabalarning taʼtilga chiqishi bilan bogʻliq tashkiliy ishlar muvofiqlashtirib boriladi;
- Respublikamizning turli hududlaridan kelgan talabalarning oʻz uylariga sogʻ-salomat yetib borishlari shtab tomonidan nazoratga olinadi hamda talabalar bilan doimiy aloqa oʻrnatiladi;
- professor-oʻqituvchilar xodimlar uchun ish haqi saqlanmagan qoʻshimcha taʼtil berilishi yoki mehnat taʼtilining kolgan kismidan keyinchalik foydalanish sharti bilan navbatdagi mehnat taʼtili beriladi;
- taʼlimning kredit tizimida tahsil oluvchi birinchi va ikkinchi bosqich talabalari uchun ham LMS tizimiga vazifalar yuklatilmaydi va tizimga vazifalar yuklanishidan oldin talabalarga eʼlon qilinadi;
- TATUga qoʻshni davlatlardan oʻqishlarini koʻchirmoqchi boʻlgan talabalar 1-apreldan boshlab xujjatlarni topshirishlari mumkin, hozircha TATUga qoʻshni davlatlardan oʻqishini koʻchirish boʻyicha ishlar vaqtinchalik muddatga toʻxtatildi;
Hurmatli talabalar, professor-oʻqituvchilar!
Vahima qilmasdan, xotirjamlikni saqlagan holda bugungi sinovli vaziyatdan chiqishni uniumaslik kerak. Buning uchun esa gigiyena qoidalariga qatʼiy rioya qilishni, qoʻlingizni tez-tez, yaxshilab sovunlab yuvib yurishni, qoʻlingiz bilan koʻzingiz va yuzingizni ishqalamasligizni tavsiya qilamiz!

15 марта этого года по решению Специальной республиканской комиссии по предотвращению распространения коронавируса и по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия в образовательных учреждениях по руководством Премьер-министра Абдуллы Арипова учеба в образовательных учреждениях прекращается, а учащиеся и студенты отправляются на двухнедельные каникулы (до особого распоряжения).
16 марта руководством Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий были определены следующие меры по предупреждению распространения коронавируса:
- начиная с 16 марта 2020 года, учеба в университете приостанавливается, студенты выходят на двухнедельные каникулы (до особого распоряжения);
- в ТУИТ организуется штаб (в составе проректоров и деканов факультета), который занимается координацией работ по организации выхода студентов на каникулы;
- штаб осуществляет мониторинг возвращения иногородних студентов домой и поддерживает с ними постоянную связь;
- профессорско-преподавательскому составу предоставляется внеочередной трудовой отпуск с правом использования оставшегося части отпуска в дальнейшем;
- студентам 1 и 2 курсов, обучающимся в рамках кредитной системы образования, задания по предметам не загружаются в системе LMS, объявление о загрузке заданий появится заранее;
- студенты, которые намерены перевести учебу в ТУИТ из соседних стран, могут подать документы с 1 апреля, в данный момент перевод учебы студентов из соседних стран временно приостановлен;
Уважаемые студенты и наставники!
Мы призываем не поддаваться панике, сохранять спокойствие и рассудительность, соблюдать правила личной гигиены, рекомендуем часто мыть руки с мылом, не трогать руками глаза и лицо! Помните, что ситуация под контролем.