2020/2021 oʻquv yilidan boshlab oliy taʼlim muassasalarida toʻlov-kontrakt asosida tahsil olayotgan talabalar oʻqish uchun toʻlovlarni teng ulushlarda toʻrt boʻlib, quyidagi muddatlarda amalga oshirishlari mumkin.
➖belgilangan toʻlov miqdorining kamida 25 foizini talabalikka tavsiya etilgan abituriyentlar uchun 15-sentyabrgacha yoki Oʻzbekiston Respublikasi taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilish boʻyicha Davlat komissiyasi tomonidan belgilangan muddatgacha hamda ikkinchi va undan keyingi bosqich talabalar uchun 1-oktyabrgacha yoki oliy taʼlim muassasasi rektori (filial direktori) tomonidan uzaytirilgan muddatgacha;
➖belgilangan toʻlov miqdorining kamida 50 foizi 1-yanvargacha, 75 foizi 1-aprelgacha va 100 foizi 1-iyulgacha yoki oliy taʼlim muassasasi rektori (filial direktori) tomonidan uzaytirilgan muddatlargacha;
➖xorijiy fuqarolar uchun oliy taʼlim muassasasi rektori (filial direktori) tomonidan belgilangan muddatlargacha;
➖ tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etilgan abituriyentlarga oʻquv yilining birinchi yarmi uchun toʻlovlarni amalga oshirish muddati va miqdorlari Oʻzbekiston Respublikasi taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilish boʻyicha Davlat komissiyasi tomonidan va qolgan qismi oliy taʼlim muassasasi rektori (filial direktori) tomonidan belgilangan muddatlargacha amalga oshiriladi.

Начиная С 2020/2021 учебного года студенты высших образовательных учреждений смогут платить за обучение в равных долях не менее четырех раз в течение учебного года.
➖ для абитуриентов, рекомендованных к учебе в вузе, в размере 25% от установленной суммы до 15 сентября или до срока, определенного Государственной комиссией по приему в высшие образовательные учреждения Республики Узбекистан и для студентов 2-4 курсов до 1 октября или пролонгированного срока ректором вуза (директором филиала);
➖ 50% от установленной суммы до 1 января, 75% до 1 апреля и 100% до 1 июля или срока, определенного ректором вуза (директором филиала);
➖ для иностранных граждан в срок, установленный ректором вуза (директором филиала);
➖ для абитуриентов, рекомендованных к приему в вуз на дифференцированной платно-контрактной основе, сроки и размер оплаты за первое полугодие учебного года определяются Государственной комиссией по приему в высшие образовательные учреждения, за второе полугодие соотвественно устанавливаются ректором вуза (директором филиала).