🏷Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) tomonidan umumiy qiymati 14 million AQSh dollariga teng “O‘zbekistonda AT ta’lim ekotizimini takomillashtirish orqali yoshlarning bandlik va tadbirkorlik salohiyatini oshirish” loyihasi amalga oshiriladi.
Loyiha doirasida:
➡ Yoshlar sun’iy intellekt, prompt muhandisligi, dasturlash, narsalar interneti va onlayn marketing kabi zamonaviy AT yo‘nalishlarida 4 yil davomida tizimli o‘qitiladi;
➡500 nafar AT mutaxassislari va o‘qituvchilarning malakasi oshiriladi;
➡Koreyalik yetakchi ekspertlar ishtirokida startap inkubatsiya dasturlari yo‘lga qo‘yiladi.
➡Shuningdek, Loyiha 2026–2032-yillar davomida Nukus va Qarshi shaharlarida 2 ta zamonaviy AT-hab tashkil etiladi va 7 ta tumanda 14 ta AT markaz qurilib, jihozlanadi.
💻 Mazkur loyiha ta’lim tizimini rivojlantirish, yoshlar bandligini oshirish, innovatsion tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash hamda mamlakatning raqamli kelajagini mustahkamlashga xizmat qiladi.

KOICA выделяет грант в размере 14 миллионов долларов на развитие экосистемы ИТ-образования
Корейское агентство международного сотрудничества (KOICA) реализует проект стоимостью 14 миллионов долларов под названием «Повышение занятости молодежи и предпринимательства путем улучшения экосистемы ИТ-образования в Узбекистане».
В рамках проекта:
В течение 4 лет молодежь будет систематически обучаться современным ИТ-направлениям, таким как искусственный интеллект, разработка программного обеспечения, программирование, Интернет вещей и онлайн-маркетинг;
будут подготовлены 500 ИТ-специалистов и преподавателей;
будут запущены программы инкубации стартапов с участием ведущих корейских экспертов.
Кроме того, в рамках проекта в 2026–2032 годах будут созданы 2 современных ИТ-хаба в городах Нукус и Карши, а также построены и оснащены 14 ИТ-центров в 7 районах.
Этот проект будет способствовать развитию системы образования, увеличению занятости молодежи, поддержке инновационного предпринимательства и укреплению цифрового будущего страны.