Joriy yilning 14-fevral kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti hamda IT ta’lim uyushmasi o‘rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi.
🟣 So‘ngi yillarda raqamli ta’lim sohasida, xususan, masofaviy va onlayn ta’lim modellari bilan qamrab olish, mahalliy va global mehnat bozori talablari asosida o‘qitish hamda xalqaro IT sertifikatlarni ta’lim jarayoniga olib kirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
✔️ Mazkur hamkorlik shartnomasi doirasida talaba yoshlar dunyoning nufuzli universitet va kompaniyalarining o‘quv dasturlari asosida amaliy ko‘nikmalarni shakllantirishga qaratilgan onlayn ta’lim resurslaridan foydalanishlari maqsad qilingan.
📝 Shartnomaning asosida IT ta’lim uyushmasi tomonidan AQShning “Coursera, INC” kompaniyasidan Xalqaro “Coursera” taʼlim platformasining o‘quv kurslari kontentlaridan foydalanish imkoniyatini taqdim etildi. Bu Universitet talabalariga jahonning yetuk IT kompaniyalari va ilg‘or oliygohlari tomonidan Coursera platformasi orqali taqdim etiladigan kurslaridan bepul foydalanish imkonini beradi.

14 февраля Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми подписал соглашение о сотрудничестве с Ассоциацией IT-образования.
🌍 В последние годы активно развиваются цифровые образовательные технологии, в том числе дистанционные и онлайн-форматы обучения. Ведётся работа по адаптации учебных программ к требованиям локального и глобального рынка труда, а также интеграции международных IT-сертификаций в учебный процесс.
🎯 В рамках данного соглашения студенты смогут использовать онлайн-образовательные ресурсы, основанные на программах ведущих университетов и компаний мира, для приобретения практических навыков.
📌 В частности, Ассоциация IT-образования предоставила доступ к образовательным курсам международной платформы “Coursera” (США). Это позволит студентам бесплатно проходить курсы от ведущих IT-компаний и престижных университетов мира.