Xususan, loyiha doirasida yangi tashkil etilayotgan “Biznes IT” mutaxasssisligi uchun ta’lim standartlari va o‘quv dasturlarini ishlab chiqish, shuningdek, 2023-2024-o‘quv yilida 30 nafar talabalarni tayyorlov kurslarida o‘qitish (LLPS), TATUda talabalar uchun tashkil etilayotgan laboratoriya loyihalari, StartUplarni rivojalantirish hamda rivojashtirishga ko‘maklashuvchi "Co-Working" markazi tashkil etish( LLC ) namoyish etildi hamda “Design thinking and Digital Transformation Hackathon"ni bo‘lib o‘tdi.
Hakathonda TATU hamda KMU talabalaridan iborat guruh o‘zining loyihalarini namoyish qilishdi. Bunda muammoga innovativ va tezkor yechimlarni taqdim etuvchi “BIRGA”, “UNIKOREAN”, “ZANJIR” kabi loyihalar taqdim etildi.
Ushbu loyiha Koreya Milliy Universitetining Biznes IT maktabining tajribsiga asoslangan holda Biznes va IT sohasiga ixtisoslashtirilgan Biznes IT yo‘nalishini tashkil etish orqali Oʻzbekistonning raqamli innovatsiyalariga yetakchilik qiluvchi innovatsion isteʼdodlarni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan. Ushbu loyihada sanoatga yo‘naltirilgan ta’lim dasturini amaliy tadqiqotlar, muhokamalar va amaliy mashg‘ulotlar orqali ishlab chiqish va dasturni nazorat qilish uchun professor va xodimlarni tayyorlash, ularning malakasini oshirish maqsad qilingan.
Eslatib o‘tamiz, mazkur loyiha 2022-2027-yillarga mo‘ljallangan bo‘lib, qiymati 5 million AQSh Dollariga teng. Unga ko‘ra, TATUda Biznes IT ta’lim yo‘nalishi, ishlab chiqarish zonasi tashkil etiladi, 100 dan ortiq professor-o‘qituvchilar va mutaxassislarning malakasi oshiriladi, shuningdek, 5 nafar PhD va 10 nafar magistrlar Kookmin universitetida o‘qish imkoniga ega bo‘ladilar.

Организован семинар в рамках проекта «Организация инновационной системы бизнес-образования в области ИТ», реализуемого в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
Семинар был организован в рамках грантового проекта «Организация инновационной системы бизнес-ИТ-образования в ТУИТ», реализуемого совместно с Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и агентством KOICA Южной Кореи и Университетом Кукмин.
На мероприятии была дана информация о работе, проводимой в рамках проекта.
В частности, разработка образовательных стандартов и учебных планов по вновь созданной специальности «Бизнес-ИТ» в рамках проекта, а также обучение 30 студентов на подготовительных курсах (ПОД) для студентов ТАТУ в 2023-2024 учебном году года организованы лабораторные проекты, продемонстрировано создание центра «Коворкинг» (ООО) поддержки развития и развития Стартапов и проведен «Хакатон по дизайн-мышлению и цифровой трансформации».
На хакатоне свои проекты представила группа студентов ТУИТ и КМУ. Были представлены такие проекты, как «BIRGA», «UNIKOREAN», «ZANJIR», которые обеспечивают инновационные и быстрые решения проблемы.
Этот проект направлен на поддержку инновационных талантов, ведущих цифровые инновации Узбекистана, путем создания курса Business IT, специализирующегося на бизнесе и IT, на основе опыта Школы бизнес-ИТ Корейского национального университета. Этот проект направлен на разработку отраслевой образовательной программы с помощью тематических исследований, дискуссий и практических занятий, а также на подготовку профессоров и сотрудников для контроля за программой и повышения их квалификации.
Напомним, что данный проект рассчитан на 2022-2027 годы и его стоимость составляет 5 миллионов долларов США. По его словам, в ТУИТ будет создано образовательное направление Business IT, производственная зона, будет подготовлено более 100 профессоров и специалистов, а 5 кандидатов наук и 10 магистров получат возможность обучаться в Kookmin University.