Xotin-qizlarning orzu-intilishlarini qo‘llab-quvvatlash, ularning iqtidori, tashabbuslari va yutuqlarini e’tirof etish maqsadida Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti ta’sis etilgan. Ushbu mukofot ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotga munosib hissa qo‘shayotgan, o‘z bilim va salohiyati bilan yoshlarga o‘rnak bo‘layotgan, shu jumladan, IT sohasida yuksak natijalarga erishgan qizlarga ham beriladi.
Bu yil IT sohasida faoliyat yuritib, yuksak natijalarga erishgan uch nafar xotin-qiz ushbu mukofot bilan taqdirlandi:
⭐️ Biybinaz Turemuratova (https://t.me/digitaledu_uz/1098) – Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Nukus filiali kompyuter injiniringi yo‘nalishi bo‘yicha 1-bosqich magistranti (Qoraqalpog‘iston Respublikasi).
⭐️ Ummatoy Yo‘ldosheva (https://www.youtube.com/watch?v=KNYfsMd4kNE) – “Yangi O‘zbekiston” universitetining sanoat boshqaruvi mutaxassisligi bo‘yicha 1-bosqich magistranti (Navoiy viloyati).
⭐️ Dilnoza Abdurasulova (https://t.me/tatuff_rasmiy/24638) – Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Farg‘ona filiali dasturiy injiniring kafedrasi assistenti.
⭐️ Shahzoda Kamalova (https://t.me/xorazm_it_park/2380) – “IT Park Xorazm” o‘quv markazi “Kids English” kursi mentori, Urganch shahridagi 3-ixtisoslashtirilgan umumiy o‘rta ta’lim maktabining 11-sinf o‘quvchisi.
Ularning IT sohasidagi fidoyiligi va yutuqlari jamiyat tomonidan e’tirof etilib, Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlandi. Bu esa mamlakatimizda IT sohasida faoliyat yuritayotgan ayollarga bo‘lgan e’tibor va qo‘llab-quvvatlashning yana bir yorqin ifodasidir.

С целью поддержать стремления женщин, признать их таланты, инициативы и достижения была учреждена Государственная премия имени Зульфии. Эта премия вручается девушкам, которые вносят достойный вклад в социально-экономическое развитие, являются примером для молодежи своим знанием и потенциалом, в том числе добившимся высоких результатов в IT-сфере.
В этом году Государственной премией были удостоены три женщины, добившиеся значительных успехов в IT-сфере:
⭐️ Бийбиназ Туремуратова (https://t.me/digitaledu_uz/1098) — магистрантка 1-го курса по направлению «Компьютерная инженерия» Нукусского филиала Ташкентского университета информационных технологий (Республика Каракалпакстан).
⭐️ Умматой Ёлдошева (https://www.youtube.com/watch?v=KNYfsMd4kNE) — магистрантка 1-го курса по специальности «Управление промышленностью» в Университете «Новый Узбекистан» (Навоийская область).
⭐️ Дилноза Абдурасулова (https://t.me/tatuff_rasmiy/24638) — ассистент кафедры «Программная инженерия» Ферганского филиала Ташкентского университета информационных технологий.
⭐️ Шахзода Камалова (https://t.me/xorazm_it_park/2380) — ментор курса «Kids English» в учебном центре IT Park Хорезм, ученица 11-го класса специализированной школы №3 в городе Ургенч.
Их преданность делу и достижения в IT-сфере были признаны обществом, и они были удостоены Государственной премии имени Зульфии. Это ещё одно яркое проявление внимания и поддержки женщин, работающих в IT-сфере в нашей стране.
✅ Министерство цифровых технологий искренне поздравляет лауреатов премии! Их труд, стремление и достижения являются источником вдохновения для молодого поколения и способствуют дальнейшему развитию IT-сферы в стране. Желаем им больших успехов в будущей деятельности!