Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 22-yanvardagi 41-f-son Farmoyishiga asosan mamlakatimizning barcha hududlarida Oʻzbekiston ekologik harakati hamda bir qator davlat va jamoat tashkilotlari tashabbusi bilan 26-yanvar kuni umumxalq ekologik xayriya hashari tashkil etildi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining koʻngilli talaba-yoshlari Yunusobot tumanida joylashgan “Shahidlar maydoni” va unga tutash hududlarda hamda Minor qabristonida umumxalq xayriya hasharini amalga oshirdilar. Hasharda Yunusobod tumani hokimiyati, Oʻzbekiston ekologik harakatining Toshkent shahar va Yunusobod tumani boʻlimi vakillari, Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi Yunusobod tumani kengashi faollari, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining 100 ga yaqin koʻngilli talaba-yoshlari faol ishtirok etdilar

Во исполнение распоряжения Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 января 2019 г. №41-f по инициативе Экологического движения Узбекистана и ряда государственных и общественных организаций 26 января проводится всенародный экологический благотворительный хашар.
Около 100 волонтеров из числа студентов Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий приняли участие в данном всенародном хашаре, в частности занимались уборкой и благоустройством площади Памяти жертв, кладбища Минор и прилегающие к ним территории. Также в хашаре принимали участие представители хокимията Юнусабадского района, Ташкентского городского и Юнусабадского районного отделений Экологического движения Узбекистана, активисты Юнусабадского районного совета Союз молодежи Узбекистана.