Germaniyaning “Norzhausen universiteti” va TATU o‘rtasida memorandum imzolandi.
Mazkur memorandumga ko‘ra universitetlar o‘rtasida akademik va ilmiy yo‘nalishlarda hamkorlik dasturlarini amalga oshirish, professor-o‘qituvchilar o‘rtasida o‘zaro tajriba almashishni yo‘lga qo‘yish, o‘quv va ilmiy ishlanmalar nashr etish bo'yicha hamkorlik qilishga kelishildi.
Ta'limning istiqbolli yo‘nalishlarida, jumladan, Avtomatlashtirish va elektronikani ( Automation and electronics), Elektrotexnika muhandisligi ( Electrical engineering), Kompyuter ilmi ( Computer science), Barqaror texnologiyalar uchun sanoat muhandisligi (Industrial Engineering for Sustainable Technologies ) kabi sohalar uchun qo‘shma taʼlim dasturlari asosida birgalikda kadrlar tayyorlash maqsad qilindi.
Shuningdek, tashrif davomida Norzhausen universiteti laboratoriyalari bilan yaqindan tanishildi va ilmiy tadqiqot ishlarini birglikda amalga oshirish maqsadida universitetlar o‘rtasida “ilmiy maktab” (research school) tashkil etishga kelishib olindi.
Maʼlumot uchun: Norzhausen universiteti 1997-yilda tashkil etilgan, Germaniyaning Nordxauzen shahrida joylashgan davlat universiteti hisoblanadi. Universitet - muhandislik, IT, iqtisod, tibbiyot va ijtimoiy fanlar kabi sohalarda bakalavriat va magistratura dasturlarini taklif etadi.
Universitet amaliy tadqiqotlar va sanoat hamkorligiga katta eʼtibor beradi. Xususan, talabalarga ishlab chiqrish bilan birgalikda tadqiqot loyihalari va taʼlim dasturlarini umumlashtirgan holda ko‘plab imkoniyatlarni taklif etadi.

Подписан меморандум между «университетом Норцхаузен» и ТУИТ в Федаративной Республике Германии.
Согласно данному меморандуму будут осуществляться программы сотрудничества между университетами в академическом и научном направлениях, налаживание обмена опытом между профессорами и преподавателями.
По перспективным направлениям, в том числе «Автоматика и электроника», «Электротехника», «Информатика», «Промышленная инженерия для устойчивых технологий» и др., будет осуществлена совместная подготовка кадров на основе совместных образовательных программ.
Также в ходе визита они ознакомились с лабораториями Университета Норцхаузен и была достигнута договоренность о создании «исследовательской школы» между университетами для совместного проведения научно-исследовательской работы.
Для информации: Университет Нордхаузен — государственный университет основанный в 1997 году, расположенный в городе Нордхаузен, Германия. Университет предлагает программы бакалавриата и магистратуры в таких областях, как инженерия, информационные технологии, экономика, медицина и социальные науки.
Университет уделяет большое внимание прикладным исследованиям и отраслевому сотрудничеству. В частности, он предлагает множество возможностей для студентов, совмещая исследовательские проекты и образовательные программы.