Fransiyaning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi TATUga tashrif buyurdi
Mamlakatimiz rahbari, hurmatli Sh.Mirziyoyev tashabbusi bilan Oʻzbekiston–Fransiya oʻrtasidagi strategik sheriklik munosabatlarining izchil rivojlanayotgani fonida Fransiyaning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi janob Walid Fuoque Toshkent axborot texnologiyalari universitetiga tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida Fransiya oliy ta’lim muassasalari hamda TATU o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish, ilmiy tadqiqotlar va talabalar almashinuvi yo‘nalishlarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, Fransiyaning grant loyihalari doirasida universitetlararo ilmiy dasturlarni amalga oshirish, strategik ta’lim va tadqiqot yo‘nalishlari — sun’iy intellekt, raqamli transformatsiya kabi sohalarda hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha takliflar ilgari surildi. Tomonlar oliy ta’lim va yuqori texnologiyalar sohasiga xorijiy investitsiyalarni jalb etish, qo‘shma laboratoriyalar va ilmiy markazlar tashkil etish yuzasidan ham o‘zaro fikr almashdilar.
Uchrashuvdan so‘ng mehmonlar Universitetning Sun’iy intellekt, VR/AR laboratoriyalari hamda "Robotics Club" faoliyati bilan yaqindan tanishdilar. Talabalar tomonidan amalga oshirilayotgan innovatsion ishlanmalar va amaliy loyihalar namoyish etildi.
Mazkur tashrif Oʻzbekiston va Fransiya oʻrtasidagi oʻzaro ishonch va konstruktiv muloqotga asoslangan hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, TATUni xalqaro taʼlim va ilmiy maydonda faol integratsiya qilish yoʻlidagi muhim qadamlardan biri sifatida eʼtirof etiladi.

На фоне последовательного развития стратегического партнерства между Узбекистаном и Францией, инициированного главой государства Шавкатом Мирзиёевым, Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Узбекистане господин Валид Фуоке посетил Ташкентский университет информационных технологий.
В рамках визита обсуждались вопросы дальнейшего развития сотрудничества между французскими высшими учебными заведениями и ТУИТ, а также расширения направлений научных исследований и студенческого обмена. Были также выдвинуты предложения по реализации межуниверситетских научных программ в рамках французских грантовых проектов и углублению сотрудничества в стратегических образовательных и исследовательских областях, таких как искусственный интеллект и цифровая трансформация. Стороны обменялись мнениями о привлечении иностранных инвестиций в сферу высшего образования и высоких технологий, а также о создании совместных лабораторий и научных центров.
После встречи гости ознакомились с работой лабораторий искусственного интеллекта, VR/AR и "Robotics Club" университета. Были продемонстрированы инновационные разработки и практические проекты, реализованные студентами.
Данный визит рассматривается как один из важных шагов на пути к дальнейшему углублению сотрудничества между Узбекистаном и Францией, основанного на взаимном доверии и конструктивном диалоге, а также к активной интеграции ТУИТ на международной образовательной и научной арене.