Bugungi kunda fizika, kimyo, biologiya, texnologiya, muhandislik, matematika, bir so‘z bilan aytganda, STEM fanlarining ahamiyati tobora ortib bormoqda.
Olmazor tumanida 10 ta maktabda muhandislik laboratoriyalari tashkil qilindi. Bugun ushbu labaratoriyalarda 2 ming o‘quvchi robototexnika va ilg‘or texnologiyalarni o‘rganmoqda.
Barcha tumanlar hokimlariga bu tajribani o‘rganib, ommalashtirish, o‘z hududida 5 tadan maktabni shunday laboratoriyalar bilan jihozlash topshirildi.
Toshkent davlat texnika, axborot texnologiyalari, kimyo-texnologiya, Turin, Inxa kabi 36 ta texnika oliygohi rektorlari sun’iy intellekt, robototexnika, dron, kiberxavfsizlik kabi ixtirochilik yo‘nalishlarida “Oliygoh kubogi”ni e’lon qiladi. Eng yaxshi startap loyihalari tijoratlashtiriladi.
Kelgusi o‘quv yilidan boshlab o‘quvchilar o‘rtasida muhandislik olimpiadalari va tanlovlarini o‘tkazish yo‘lga qo‘yiladi. Gʻolib bo‘lgan bitiruvchi yoshlar texnika oliygohlariga grant asosida o‘qishga kiradi.

В Олмазорском районе в 10 школах созданы инженерные лаборатории. В настоящее время 2 000 учащихся изучают в них робототехнику и передовые технологии.
Главам всех районов поручено изучить и масштабировать этот опыт, оснастив по 5 школ в своих регионах такими же лабораториями.
Ректоры 36 технических университетов, включая Ташкентский государственный технический университет, Университет информационных технологий, Химико-технологический институт, Туринский и Инха университеты, объявят «Кубок университетов» по направлениям искусственного интеллекта, робототехники, дронов и кибербезопасности. Лучшие стартап-проекты будут коммерциализированы.
С нового учебного года среди учащихся будут организованы инженерные олимпиады и конкурсы. Победители получат гранты на обучение в технических вузах.