“E’tibor bering, bundan to‘qqiz yil oldin iqtisodiyotimiz hajmini 100 milliard dollarga yetkazish biz uchun juda katta marra bo‘lib ko‘rinardi.
• “E’tibor bering, bundan to‘qqiz yil oldin iqtisodiyotimiz hajmini 100 milliard dollarga yetkazish biz uchun juda katta marra bo‘lib ko‘rinardi.
Bu yil tariximizda birinchi marta yalpi ichki mahsulotimiz 145 milliard dollardan oshdi. Bunday yuksak natijalar xalqimizning, barchamizning qanday ulkan ishlarga qodir ekanimizni yaqqol namoyon etmoqda”,
– dedi davlatimiz rahbari.
Global savdo tizimida “o‘yin qoidalari” o‘zgarayotgan bir paytda joriy yil eksportimiz 23 foizga oshib, 33,4 milliard dollarga yetkazilishi ta’kidlandi. Eng muhimi, oltin-valyuta zaxiralarimiz ilk bor 60 milliard dollardan oshdi.
Bu yil iqtisodiyotimizga jalb qilingan xorijiy investitsiyalar hajmi 43,1 milliard dollarga yetdi.
Jami investitsiyalarning yalpi ichki mahsulotdagi ulushi 31,9 foizni tashkil etmoqda. Bu esa iqtisodiyotimiz kelgusi yillarda ham yuqori sur’atlar bilan barqaror o‘sib borishi uchun zamin bo‘ladi.

«В этом году валовой внутренний продукт нашей страны впервые в истории превысил отметку в 145 миллиардов долларов США. Такие высокие результаты наглядно демонстрируют, на какие большие свершения способен наш народ, все мы вместе», — отметил глава государства.
Было подчеркнуто, что в условиях изменения «правил игры» в глобальной торговой системе объём нашего экспорта в этом году вырос на 23 процента и достиг 33,4 миллиарда долларов США. Особо отмечено, что золотовалютные резервы страны впервые превысили 60 миллиардов долларов США.
В текущем году объём иностранных инвестиций, привлечённых в нашу экономику, составил 43,1 миллиарда долларов США.
Доля совокупных инвестиций в валовом внутреннем продукте достигла 31,9 процента, что создаёт прочную основу для устойчивого и высоких темпов роста экономики в последующие годы.