Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev rahbarligida “Muhandislik sohasida kadrlar tayyorlash va oliy taʼlim muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2024-yil 20-iyun kuni kengaytirilgan tarzda oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishining 32-son Bayonnomasida dual ta’lim asosida muhandis kadrlarni tayyorlash bo‘yicha topshiriqlar belgilab berilgan.
👥 Mazkur topshiriqlar ijrosi yuzasidan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalar universiteti delegatsiyasi Germaniya Baden-Vyurtemberg davlat kooperativ universiteti (DHBW)ning dual ta’lim bo‘yicha tajribasi bilan tanishdi.
💬 Unda ta’lim jarayonlari to‘liq dual ta’lim asosida tashkil etiladigan DHBW universitetining sanoat bilan hamkorlik aloqalaro modellar, ta’lim dasturlarini ishlab chiqish, talabalar o‘zlashtirishini baholash, mazkur ta’lim modelining o‘ziga hosligi o‘rganildi. Dual ta’limning amaliy qismi va mutaxassislar tayyorlashda ish beruvchilarning roliga alohida e’tibor qaratildi.
Tashrif davomida ham o‘zbek, ham nemis talabalari uchun dual ta’lim tizimini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar talabalar almashinuvi, qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish hamda kadrlar tayyorlash jarayoniga sanoat hamkorlarini jalb etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.

По поручениям, изложенным в Протоколе №32 расширенного видеоселекторного совещания под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 20 июня 2024 года «О мерах по совершенствованию подготовки кадров в инженерной сфере и деятельности высших учебных заведений», были определены задачи по подготовке инженерных кадров на основе дуального обучения.
👥 В рамках реализации данных задач делегация Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий ознакомилась с опытом дуального образования в Государственном кооперативном университете земли Баден-Вюртемберг (DHBW), Германия.
💬 В ходе визита были изучены особенности образовательных процессов, полностью построенных на принципах дуального обучения в университете DHBW: модели сотрудничества с промышленностью, разработка учебных программ, оценка успеваемости студентов и уникальные черты данной системы. Особое внимание уделено практической части дуального обучения и роли работодателей в подготовке специалистов.
Во время визита обсуждались вопросы развития дуальной системы образования как для узбекских, так и для немецких студентов. Стороны рассмотрели возможности академического обмена, реализации совместных образовательных программ и привлечения промышленных партнёров к процессу подготовки кадров.
🖋 В ходе встречи было достигнуто соглашение по реализации проектов, направленных на интеграцию образовательных и производственных процессов, а также по продвижению инициатив, направленных на укрепление сотрудничества.