📄O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan yoz faslida yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish borasida o‘tkazilgan videoselektordagi topshiriqlari ijrosi yuzasidan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Toshkent shahar Bektemir va Mirobod tumanlaridagi maktab va texnikumlarda qator chora-tadbirlarni amalga oshirib kelmoqda.
✅Jumladan, joriy yilning 28-iyun kuni Bektemir tumanida joylashgan 289-son ixtisoslashtirilgan umumiy o‘rta ta’lim maktabida “Dolzarb 90 kun” dasturi doirasida yo‘lga qo‘yilgan ta’lim dasturlari, kasbiy o‘quv kurslari va sport tadbirlarining olib borilishi bo‘yicha universitet jamoasi Bektemir tuman hokimligi va maktab ma’muriyati bilan birgalikda tanishib chiqdilar.
🗒Unda Universitet o‘qituvchilari tomonidan 289-maktab misolida yoshlarni AyTi va robotatexnika kurslariga o‘qitish hamda bu tajribani tumanning boshqa maktablariga ham jadal tatbiq etish bo‘yicha ishlarning borishi muhokama qilindi. Shuningdek, Bektemir tumanidagi maktab o‘qituvchi va o‘quvchilarini kelajak kasblariga o‘qitish uchun universitetda yaratilgan sharoitlar bilan tanishtirish uchun “Ochiq eshiklar kuni” va “Mening kelajak kasbim – AyTi” shiori ostidagi tadbirlarni iyul oyida o‘tkazish bo‘yicha tayyorgarlik ishlari muhokama qilindi.

Во исполнение поручений Президента Республики Узбекистан, данных на видеоселекторном совещании по вопросам организации содержательного досуга молодежи в летний период, Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий реализует ряд мероприятий в школах и техникумах Бектемирского и Мирабадского районов города Ташкента.
В частности, 28 июня текущего года команда университета совместно с хокимиятом Бектемирского района и администрацией школы ознакомилась с реализацией образовательных программ, курсов профессионального обучения и спортивных мероприятий в специализированной общеобразовательной школе №289 Бектемирского района в рамках программы «Актуальные 90 дней».
В ходе визита преподаватели университета обсудили процесс обучения молодежи на курсах по IT и робототехнике на примере школы №289, а также вопросы оперативного внедрения данного опыта в других школах района. Кроме того, были обсуждены подготовительные работы по проведению в июле мероприятий «День открытых дверей» и «Моя будущая профессия — IT», целью которых является ознакомление учителей и учащихся школ Бектемирского района с возможностями, созданными в университете для подготовки к профессиям будущего.