Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida 2021-yilning 25-26-fevral kunlari “Xorijiy tillarni oʻqitishda multimedia texnologiyalarining oʻrni” mavzusidagi Respublika ilmiy-amaliy anjumani boʻlib oʻtdi.
Anjumanda 4 ta shoʻbada ish olib borildi va “Xorijiy tillarni oʻqitishda multimedia texnologiyalarini joriy etish holati va istiqbollari”, “Bugungi kunda oʻquv jarayonini tashkil etish sifatini oshirish va xavfsizligini taminlashda multimedia texnologiyalarining ahamiyati”, “Nofilologik talim yoʻnalishi talabalarining madaniyatlararo muloqat kompetensiyalarini shakllantirishda zamonaviy yondashuvlar”, “Imkoniyati cheklangan talabalarda xorijiy til koʻnikmalarini shakllantirishning usul va vositalari” kabi masalalar muhokama qilindi. Anjuman doʻstona muhitda qiziqarli bahs- munozaralar bilan oʻtdi.
Anjumanda berilgan taklif va mulohazalar chet tillarini oʻrganishda multimedia texnologiyalarning oʻrni va rolini aniqlash, ilmiy maqolalarni shakllantirish, yosh olimlar, magistrantlar, ilmiy izlanuvchilarning ilmiy-tadqiqot ishlarining sifati va samaradorligini oshirishga xizmat qiladi, ilmiy tadqiqotlar natijalarini muhoqama qilish imkoniyatini berdi, shuningdek ushbu tadbir respublika ilgʻor tadqiqotchilarining tajribalarini ommalashtirgan holda, chet tillarini oʻrganishda multimedia texnologiyalarini tadbiq etish va yanada rivojlantirishda amaliy yordam boʻladi deb ishonch bildiramiz.

25-26 февраля 2021 г. в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий состоялась Республиканская научно-практическая конференция на тему: «Роль мультимедийных технологий в преподавании иностранных языков».
Работа конференции проходила по 4 секциям: «Состояние и перспективы внедрения мультимедийных технологий при преподавании иностранных языков», «Значение мультимедийных технологий в повышении качества и обеспечении безопасности организации учебного процесса на современном этапе», «Современные подходы к формированию межкультурных коммуникативных компетенций студентов нефилологических направления образования», «Методы и средства формирования навыков владения иностранным языком студентами с ограниченными возможностями». Конференция проходила в дружеской атмосфере.
Предложения и рекомендации, выработанные в ходе конференции, будут служить определению роли мультимедийных технологий в изучении иностранных языков, формированию научной базы для написания научных статей, повышения качества и эффективности научно-исследовательских работ молодых ученых, магистрантов, научных сотрудников. Данное мероприятие позволило обсудить результаты научных исследований в этой области, наметило перспективы внедрения мультимедийных технологий в преподавание иностранных языков, популяризации опыта ведущих ученых страны, дальнейшего развития системы преподавания иностранных языков.