Hukumat qarori (606-son, 24.09.2021 y.) bilan Oliy taʼlim muassasalarida ikkinchi va undan keyingi taʼlimni olish tartibi toʻgʻrisidagi nizomga ko‘ra: oliy maʼlumotga ega boʻlgan bakalavr (diplomli mutaxassis) darajasiga ega shaxslar bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari boʻyicha ikkinchi va undan keyingi oliy taʼlimni olishlari mumkin.
Ikkinchi va undan keyingi oliy taʼlim boʻyicha qabul parametrlari OTM kengashi tomonidan belgilanadi.
Oʻqishga kirish uchun abituriyentlar har yili 10-iyuldan 10-avgustgacha (shu kuni ham) my.edu.uz elektron tizim orqali roʻyxatdan oʻtadi.
Qabul tartibi (kirish imtihoni shakli, baholash mezonlari, imtihon oʻtkazish muddatlari) har yili 1-iyulgacha OTM rasmiy veb-saytida eʼlon qilinadi.
Qabul natijalari har yili 30-avgustgacha OTM tomonidan eʼlon qilinadi.
Ikkinchi va undan keyingi oliy taʼlimda oʻqish 2-kursdan boshlanadi. Bunda oʻqish davomiyligi tegishli bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari uchun belgilangan muddatdan bir yilga kam etib belgilanadi.
Nizom oliy harbiy taʼlim muassasalariga nisbatan tatbiq etilmaydi.
Qabul kvotalari va imtihonlar haqida o‘qishga topshirmoqchi bo‘lgan oliy ta’lim muassasangiz orqali bilib olishingiz mumkin.

Согласно постановлению Правительства (№606 от 24.09.2021 г.) и Положению о порядке получения второго и последующего высшего образования в высших учебных заведениях: лица, имеющие высшее образование уровня бакалавра (специалист с дипломом), могут получить второе и последующее высшее образование по направлениям бакалавриата.
Параметры приёма на второе и последующее высшее образование определяются советом соответствующего вуза.
Для поступления абитуриенты проходят онлайн-регистрацию через электронную систему my.edu.uz ежегодно с 10 июля по 10 августа (включительно).
Порядок приёма (форма вступительных экзаменов, критерии оценки, сроки проведения экзаменов) публикуется на официальном веб-сайте вуза до 1 июля каждого года.
Результаты приёма объявляются вузом до 30 августа каждого года.
Обучение по программам второго и последующего высшего образования начинается со второго курса. При этом срок обучения сокращается на один год по сравнению с установленной продолжительностью соответствующей программы бакалавриата.
Положение не распространяется на высшие военные учебные заведения.
Информацию о квотах приёма и экзаменах вы можете получить через тот вуз, в который планируете поступать.