2025-yil 29-aprel kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining 8/9 (750/751)-sonli Ilmiy kengash majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda universitetning 2025/2026-o‘quv yiliga tayyorgarlik holati va boshqa dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi. Yig‘ilish avvalida quyidagi professor-o‘qituvchilar o‘zlarining yubiley yoshlarini qarshi olayotgani munosabati bilan tabriklandilar:
⭐️ Energiya ta’minlash tizimlari kafedrasi dotsenti Sapayev Mamatkarim Soliyevich — 75 yoshga to‘ldilar;
⭐️ Raqamli texnologiyalar konvergensiyasi kafedrasi professori Yakubov Maqsadxon Sultanniyazovich — 70 yoshga to‘ldilar;
⭐️ Tizimli va amaliy dasturlashtirish kafedrasi dotsenti Akbarova Marg‘uba Xamidovna — 60 yoshga to‘ldilar;
⭐️ Raqamli texnologiyalar konvergensiyasi kafedrasi dotsenti Nazarova Gulchehra Nurmuxanbetovna — 60 yoshga to‘ldilar.
🛡 An’anaga ko‘ra, kengash davomida professor-o‘qituvchilar va xodimlarga Oliy attestatsiya komissiyasidan (OAK) ilmiy daraja diplomlari, ilmiy unvonlar hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Faxriy yorliqlari tantanali ravishda topshirildi. Jumladan:
⭐️ O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Faxriy yorlig‘i bilan Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi, Chet tillari kafedrasi dotsenti Sultanova Hilola Jamolutdinovna;
✅ Sharipova Aziza Abdumannopovna – Chet tillari kafedrasi mudiri – filologiya fanlari doktori (DSc);
✅Atashikova Nilufar Anarmatovna – Chet tillari kafedrasi dotsenti v.b. – pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
✅ Mavlonova Mavluda Davurovna – Chet tillari kafedrasi dotsenti v.b. – filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
✅ Ismanov Kobuljon Abduraxmonovich – Telekommunikatsiya injiniringi kafedrasi dotsenti v.b. – Janubiy Koreyada joylashgan Pukyong Milliy universitetida tahsil olib, PhD ilmiy darajasini muvaffaqiyatli himoya qildi;
✅ Begmatova Ziyoda Zaxidjon qizi – Raqamli texnologiyalar konvergensiyasi kafedrasi assistenti – iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
✅ Suyunov Asror Baxtiyorovich – Xo‘jalik bo‘limi boshlig‘i – iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
✅ Atoyev Suhrob G‘afurovich – ATDT kafedrasi assistenti – texnika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
✅ Matkurbonov Dilshod Matkurbon o‘g‘li – Ma’lumotlarni uzatish tarmoqlari va tizimlari kafedrasi dotsenti v.b. – texnika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
✅ Raxmatullayev Adxamxon Habibullo o‘g‘li – AKTsI kafedrasi assistenti – iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD);
✅ Kerimov Komil Fikratovich – Tizimli va amaliy dasturlashtirish kafedrasi mudiri – “professor” ilmiy unvoni;
✅ Saitkamolov Muxammadxo‘ja Sobirxo‘ja o‘g‘li – AKTsI va M fakulteti dekani – “dotsent” ilmiy unvoni;

29 апреля 2025 года состоялось заседание Ученого совета №8/9 (750/751) Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий. На повестке дня обсуждалась готовность университета к 2025/2026 учебному году и другие актуальные вопросы.
В начале заседания с юбилейными датами были торжественно поздравлены следующие преподаватели:
• доцент кафедры систем энергоснабжения Сапаев Маматкарим Солиевич — 75 лет;
• профессор кафедры конвергенции цифровых технологий Якубов Максадхон Султанниязович — 70 лет;
• доцент кафедры системного и прикладного программирования Акбарова Маргуба Хамидовна — 60 лет;
• доцент кафедры конвергенции цифровых технологий Назарова Гульчехра Нурмуханбетовна — 60 лет.
🛡 По традиции, в ходе заседания были вручены дипломы об учёных степенях и званиях Высшей аттестационной комиссии (ВАК), а также Почётные грамоты Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан. В частности:
• Почётная грамота Министерства Хилоле Джамолутдиновне Султановой — советнику ректора по делам женщин, доцент кафедры иностранных языков.
• Азиза Абдуманноповна Шарипова — заведующая кафедрой иностранных языков — доктор филологических наук (DSc);
• Нилуфар Анарматовна Аташикова — и.о. доцента кафедры иностранных языков — PhD по педагогическим наукам;
• Мавлуда Давуровна Мавлонова — и.о. доцента кафедры иностранных языков — PhD по филологии;
• Кобулжон Абдурахмонович Исманов — и.о. доцента кафедры телекоммуникационной инженерии — PhD, защищённый в Pukyong National University (Южная Корея);
• Зиёда Захиджон кызы Бегматова — ассистент кафедры конвергенции цифровых технологий — PhD по экономике;
• Асрор Баxtиёрович Суёнов — начальник хозяйственного отдела — PhD по экономике;
• Сухроб Гафурович Атоев — ассистент кафедры АТДТ — PhD по техническим наукам;
• Дилшод Маткурбонович Маткурбонов — и.о. доцента кафедры сетей и систем передачи данных — PhD по техническим наукам;
• Адхамхон Хабибуллоевич Рахматуллаев — ассистент кафедры АКЦИ — PhD по экономике;
• Комил Фикратович Керимов — заведующий кафедрой системного и прикладного программирования — учёное звание «профессор»;
• Мухаммадхужа Собирхожа угли Саиткамолов — декан факультета Экономика и Менеджмент в сфере ИКТ — учёное звание «доцент»;