2020-yil 16-17 dekabr kunlari “AQSH OTMlarining o‘qitish texnologiyalarini TATUga transfer qilish” loyihasi doirasida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti hamda Fullertondagi Kaliforniya davlat universiteti (AQSH) bilan hamkorlikda xalqaro onlayn vebinar bo‘lib o‘tdi. Unda hamkor universitetning Iqtisodiyot fakulteti dekani Murtaza Rahmatian, Iqtisodiyot fakulteti professori Marcia (Clark) Lucas hamda Matematika fakulteti professori Zair Ibragimov, TATU tomonidan “AKT sohasida iqtisodiyot”, “Menejment va marketing” kafedralari professor-o‘qituvchilari, ilmiy izlanuvchilar, magistrantlar hamda talabalar qatnashdilar.
Vebinarda Fullertondagi Kaliforniya davlat universiteti professori, CFA sertifikati egasi, professor Marcia (Clark) Lucas tomonidan “Pandemiya sharoitida jahon qimmatli qog‘ozlar bozorlari, ularning tahlil va prognozlarini baholash to‘g‘risida” mavzusida maʼruza qildi. Maʼruza jarayonida zamonaviy dasturiy vositalarni (Blumberg va FASTSET) qo‘llash, ularning imkoniyatlari va ulardan foydalanish tartiblari haqida maʼlumot berdi. Maʼruza jahon qimmatli qog‘ozlar bozori, ularning instrumentlari va bu sohaga investitsiyalar qilish masalalariga bag‘ishlandi.
Kelgusida bu kabi dasturiy komplekslarni Muhammad al Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti “AKT sohasida iqtisod” kafedrasi qoshida Jahon banki va O‘zbekiston oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligi moliyaviy ko‘magi yordamida tashkil etilayotgan “Moliyaviy laboratoriyada” qo‘llash masalalari ham muhokama qilindi.
Kaliforniya davlat universiteti professorlari kelgusi yilda universitetga tashrif buyurib, mazkur laboratoriyada o‘quv-mashg‘ulotlari tashkil etishga yordam berishlari to‘g‘risida kelishib olindi.

16-17 декабря 2020 года прошел международный вебинар в рамках проекта «Трансфер технологий обучения вузов США в ТУИТ», организованный при сотрудничестве Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Университетом штата Калифорния в Фуллертоне (США). В данном вебинаре приняли участие декан факультета экономики Университета штата Калифорния Муртаза Рахматиан, профессор факультета экономики Марсия (Кларк) Лукас и профессор факультета математики данного университета Заир Ибрагимов, а также преподаватели кафедр «Экономика в сфере ИКТ», «Менеджмент и маркетинг», соискатели, магистранты и студенты ТУИТ.
На вебинаре профессор Университета штата Калифорния в Фуллертоне, обладатель сертификата CFA Марсия (Кларк) Лукас выступил с докладом «О мировых рынках ценных бумаг в условиях пандемии, их анализ и оценке прогнозов», в котором были даны исчерпывающие сведения о применении современных программных средств (Blumberg и FASTSET), их возможностях и порядке пользования ими. Были рассмотрены вопросы, связанные с мировыми рынками ценных бумаг, их инструментария и инвестирования в эту отрасль.
Кроме того, обсуждались вопросы применения программных комплексов в Финансовой лаборатории при кафедре «Экономика в сфере ИКТ» Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, организуемой при финансовой поддержке Всемирного банка и Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
Была достигнута договоренность о том, что профессора университета штата Калифорния в Фуллертоне (США) в будущем году посетят ТУИТ и помогут в организации учебных занятий в Финансовой лаборатории.