"Professional taʼlim tizimini yanada takomillashtirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida" gi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 06.09.2019-yildagi № PF 5812 farmoniga muvofiq Namangan viloyati Yangiqoʻrgʻon tumani Nurafshon MFYda joylashgan Kompyuter texnologiyalari va aloqa kolleji Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent Axborot Texnologiyalari Universiteti (TATU) qoshidagi texnikumga aylantirildi.
Bu texnikum oliy taʼlim tizimi bilan integrallashgan oʻrta maxsus professoional taʼlim tizimi boʻlib, Toshkent Axborot Texnologiyalari Universiteti (TATU) xuzurida faoliyat yuritadi.
Vodiydagi yagona texnikumga: umumiy oʻrta taʼlim maktablarining 11-sinf bitiruvchilari hamda akademik litsey va kasb-hunar kollejini tamomlagan, “Hayot davomida taʼlim olish” prinsipi asosida kamida umumiy oʻrta maʼlumotga ega boʻlgan shaxslar kunduzgi taʼlim shaklida toʻlov-kontrakt asosida oʻqishga qabul qilinadi.
- Oʻqish muddati 2 yil
Texnikumni tamomlagan bitiruvchilarni oʻz sohasiga mos bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga belgilangan tartib asosida imtihonlarsiz yakka tartibdagi suhbat orqali Toshkent Axborot Texnologiyalari Universiteti (TATU) ga 2-kursdan oʻqishini davom ettirish huquqiga ega boʻladi.
Yangi oʻquv yili uchun quyidagi yoʻnalishlar boʻyicha kunduzgi shaklda oʻqishga taklif qilinadi:
- Kompyuter injinering
- Dasturlash va dasturiy injinering
- Axborot xavfsizligi
Texnikumlarga www.texnikum.edu.uz elektron platformasi orqali abituriyentlarni hujjatlarini qabul qilish tashkil etiladi.
Qabul 2020-yil 25 avgusdan – 25-sentyabrgacha davom etadi.
Texnikumlarga elektron platforma orqali qoʻyidagi hujjatlar qabul qilinadi:
1️⃣ Elektron ariza;
2️⃣ Umumtaʼlim maktabining 11-sinfni tugatganligini tasdiqlovchi attestat (elektron) nusxasi yoki oʻrta maxsus, kasb-hunar taʼlim muassasasini tamomlaganligi toʻgʻrisidagi diplom (elektron) nusxasi;

Колледж компьютерных технологий и связи преобразован в техникум при ТУИТ!
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 6 сентября 2019 года №УП-5812 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы профессионального образования» Колледж компьютерных технологий и связи, расположенный в поселке Нурафшон Янгикурганского района Наманганской области, преобразован в в техникум при Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий (ТУИТ).
Данный техникум будет осуществлять деятельность при Ташкентском университете информационных технологий в системе среднего специального образования, интегрированной с системой высшего образования.
В единственный техникум в Ферганской долине принимаются выпускники 11 класса общеобразовательных средних школ, а также академических лицеев и профессиональных колледжей. Обучение осуществляется только в дневной форме и на платно-контрактной основе и исходя из принципа «Образование в течение всей жизни».
• Срок обучения – 2 года
Выпускники техникума получают право продолжить обучение со 2 курса по соответствующему направлению образования бакалавриата в Ташкентском университете иформационных технологий после собеседования, без экзаменов.
С нового учебного года в техникум принимаются учащиеся дя обучения по следующим направлениям:
• Компьютерный инжиниринг
• Программирование и программный инжиниринг
• Информационная безопасность
Прием документов в техникум осуществляется с помощью электронной платформы www.texnikum.edu.uz .
Прием документов в 2020 году проходит с 25 августа по 25 сентября.
Для приема в техникум в электронной платформе принимаются следующие документы:
1️⃣   Электронное заявление;
2️⃣   Копия (электронная) документа об окончании 11 класса общеобразовательной школы или среднего, среднего специального профессионального образовательного учреждения;