5-iyundan oliy va kasbiy taʼlim tashkilotlariga oʻqishga kirish uchun qabul boshlanadi
🔹1-bosqichda abituriyentlar har yili 5-iyundan 25-iyunga qadar (shu kuni ham) test sinovi topshirish uchun my.uzbmb.uz saytida onlayn roʻyxatdan oʻtadi hamda quyidagilarni tanlaydi:
🟢Faqat test sinovida ishtirok etsa:
✅fanlar majmuasi;
✅taʼlim tili;
✅test topshirish hududi.
🟢Alohida iqtidor talab etiladigan taʼlim yoʻnalishlari boʻyicha kasbiy/ijodiy imtihonlarda ishtirok etsa:
➡️taʼlim tili;
➡️test topshirish hududi;
➡️alohida iqtidor talab etiladigan taʼlim yoʻnalishi;
➡️kasbiy (ijodiy) imtihon topshiriladigan oliygoh.
Oliygohlarga kirish imtihonlari iyul-avgust oylarida oʻtkaziladi.
🔸2-bosqichda abituriyentlar kirish imtihonlari toʻliq yakunlanganidan soʻng 15 kun davomida my.uzbmb.uz sayti orqali quyidagilarni tanlaydi:
➡️oliy taʼlim muassasasi;
➡️bakalavriat taʼlim yoʻnalishi;
➡️taʼlim shakli;
➡️tanlov ustuvorligi.
Abituriyent test sinovida toʻplagan ballarini imtihon oʻtkazilgan kunning ertasiga bilishi mumkin. Uning talabalikka tavsiya etilgan yoki etilmagani qabul jarayonining 2-bosqichi toʻliq yakunlangandan keyin bir hafta muddatda Bilimni baholash agentligining rasmiy veb-saytida eʼlon qilinadi.
✔️ Texnikumlarda oʻqish istagini bildirgan abituriyentlar oliygohlarga qabulning yakuniy natijasi eʼlon qilinganidan soʻng 10 kun muddatda quyidagilarni tanlaydi:
🟢texnikum;
🟢kasb va mutaxassislik;
🟢taʼlim shakli.
🗣 Natija bir hafta muddatda Bilimni baholash agentligining rasmiy veb-saytida eʼlon qilinadi.
Abituriyentlar va ularning ota-onalariga qulayliklar yaratish maqsadida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda barcha oliy ta’lim tashkilotlarida “Qabul-2026” shtabi faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Bundan tashqari, fuqarolarimiz vazirlikning 1006, Agentlikning 1195 ishonch telefoni yoki @EduuzUniversalBot’ga murojaat qilgan holda o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javob olishlari mumkin.

В соответствии с Указом Президента № ПФ-81 , процесс приёма на программы бакалавриата в вузы будет проводиться в два этапа — по принципу «сначала тест, потом отбор».
🔹На 1-м этапе абитуриенты регистрируются онлайн на сайте my.uzbmb.uz с 5 по 25 июня (также в один и тот же день) для прохождения теста и отбора по следующим параметрам:
🟢Если участвуете только в тестировании:
✅Предметы;
✅Язык обучения;
✅Регион сдачи теста.
🟢Если участвуете в профессиональных/творческих экзаменах в областях образования, требующих особых талантов:
➡️Язык обучения;
➡️Регион проведения экзамена;
➡️Область обучения, требующая особых талантов;
➡️Высшее учебное заведение, где будет сдаваться профессиональный (творческий) экзамен.
Вступительные экзамены в университеты проводятся в июле-августе.
🔸На 2-м этапе абитуриенты выбирают на сайте my.uzbmb.uz в течение 15 дней после завершения вступительных экзаменов следующее:
➡️Высшее учебное заведение;
➡️Область обучения по программе бакалавриата;
➡️Форма обучения;
➡️Приоритет отбора.
Абитуриент может узнать свои баллы за экзамен на следующий день. Решение о зачислении или отказе будет опубликовано на официальном сайте Агентства по оценке знаний в течение недели после завершения 2-го этапа вступительного процесса.
✔️ Абитуриенты, желающие учиться в технических училищах, должны в течение 10 дней после объявления окончательных результатов приема в высшие учебные заведения выбрать следующее:
🟢техническое училище;
🟢профессию и специальность;
🟢форму обучения.
🗣 Результаты будут опубликованы на официальном сайте Агентства по оценке образования в течение недели. Для удобства абитуриентов и их родителей в Министерстве высшего образования, науки и инноваций и во всех высших учебных заведениях созданы центры «Прием-2026».
Кроме того, наши граждане могут получить ответы на свои вопросы, обратившись на горячую линию Министерства 1006, горячую линию Агентства 1195 или в @EduuzUniversalBo