Bugun Farg‘ona shahri nafaqat texnika, balki raqamli innovatsiyalar va yoshlar salohiyatining markaziga aylandi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Farg‘ona viloyati hokimligi hamkorligida tashkil etilgan “Talabalar kibersport o‘yinlari – Farg‘ona 2025” Respublika chempionatining final bosqichi 23-iyun kuni Farg‘ona davlat texnika universitetida tantanali ochilish marosimi bilan boshlandi.
🖇Mazkur loyihada, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri va barcha viloyatlardan saralab olingan 64 ta jamoa (300 nafar ishtirokchi) 4 ta yo‘nalish – Counter Strike 2, DOTA 2, SPORTS FC 25 va Just Dance bo‘yicha g‘oliblik uchun kurash olib bormoqda.
🗒 Musobaqaning ochilish marosimidan so‘ng qur’a tashlash jarayoni bo‘lib o‘tdi. Unda ishtirokchi jamoalar to‘rt yo‘nalish bo‘yicha belgilangan tartibda raqiblarini aniqlab oldi.
Counter Strike 2 yo‘nalishida — 16 ta jamoa,
DOTA 2 yo‘nalishida — 16 ta jamoa,
SPORTS FC 25 yo‘nalishida — 16 ta jamoa,
Just Dance yo‘nalishida esa — 12 ta jamoa o‘zaro bellashish uchun qur’aga tashlandi.
🏛 Mazkur musobaqada TATU’dan Dota2 hamda Sports FC 25 yo‘nalishi bo‘yicha talabalar Toshkent shahar bosqichi g‘oliblari (Toshkent sh-2) sifatida ishtirok etishmoqda. Hozirgina Sports FC 2025 kibersport yo‘nalishi bo‘yicha talabalamiz Xorazm viloyati g‘olibiga qarshi bellashib 5-2, 7-2 hisobida g‘alaba qozondi. Keyingi bosqichda Namangan va Jizzax viloyatlari bellashuvi g‘olibiga qarshi kuch sinashadi.
😎 Dota2 kibersport yo‘nalishi bo‘yicha esa terma jamoamiz soat 20:00 da Jizzax viloyatida bo‘lib o‘tgan musobaqa g‘oliblariga qarshi o‘ynashadi.

Сегодня город Фергана стал центром не только техники, но и цифровых инноваций и молодежного потенциала.
Финальный этап Республиканского чемпионата “Киберспортивные игры студентов — Фергана 2025”, организованный Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан и хокимиятом Ферганской области, торжественно открылся 23 июня в Ферганском государственном техническом университете.
🖇 В этом проекте принимают участие 64 команды (300 участников), отобранные из Республики Каракалпакстан, города Ташкента и всех областей, которые соревнуются за победу по 4 направлениям:
Counter Strike 2, DOTA 2, SPORTS FC 25 и Just Dance.
🗒 После церемонии открытия прошло жеребьёвка, по результатам которой команды определили своих соперников по четырём направлениям.
• В направлении Counter Strike 2 — 16 команд
• В направлении DOTA 2 — 16 команд
• В направлении SPORTS FC 25 — 16 команд
• В направлении Just Dance — 12 команд
🏛 В данном чемпионате от Ташкентского университета информационных технологий (ТАТУ) участвуют студенты, победившие на ташкентском этапе (Toshkent sh-2) по направлениям Dota2 и Sports FC 25.
Только что наши студенты одержали уверенную победу над чемпионом Хорезмской области в дисциплине Sports FC 2025 — со счётом 5:2 и 7:2. В следующем этапе они встретятся с победителем матча между Наманганской и Джизакской областями.