Biybinaz Turemuratova Kenesbay qizi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Xo‘jayli tumanida tug‘ilgan. Hozirda Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Nukus filiali "Kompyuter injiniringi" fakulteti, "Kompyuter injiniringi" mutaxassisligi 1-bosqich magistranti.
Biybinaz Turemuratova 2022-yilda O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi stipendiyasi va shu bilan birga 2024-yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat stipendiyasi sohibasi hisoblanadi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Prezilidiyumining qarori asosida "Umid uchquni" va 2024-yilda “Innovatsion g‘oyalar yetakchisi” ko‘krak nishonlari bilan taqdirlangan.

Бийбиназ Туремуратова Кенесбаевна родилась в Ходжейлинском районе Республики Каракалпакстан. В настоящее время она является магистранткой первого курса факультета «Компьютерная инженерия» в Нукусском филиале Ташкентского университета информационных технологий.
Бийбиназ Туремуратова в 2022 году получила стипендию Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан, а в 2024 году стала обладательницей Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан.
Также она была награждена нагрудными знаками «Искра надежды» и «Лидер инновационных идей» в 2024 году на основании решения Президиума Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан.