✅. 2023-yil 26-yanvar kuni “Oʻzbekiston Respublikasi bilan Qirgʻiziston Respublikasi oʻrtasida har tomonlama strategik sheriklik toʻgʻrisida deklaratsiya” imzolangan. Shuningdek, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan Qirgʻiziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Intellektual mulk va innovatsiyalar davlat agentligi oʻrtasida hamkorlik bitimi amalda. (https://daryo.uz/2023/01/27/ozbekiston-va-qirgiziston-ortasida-qanday-hujjatlar-imzolandi-royxat)
Qirgʻiziston Respublikasi Osh davlat universiteti rektori K.G. Kojobekov Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Farg‘ona filiali delegatsiyasini qabul qildi.
Uchrashuvda TATU Farg‘ona filiali direktori Farrux Muxtarov va Osh davlat universiteti rektori Kudayberdi Kojobekov, Tashqi aloqalar boʼyicha prorektor Kursantbek Аttakurov, kafedra mudurlari hamda IT instituti direktori ishtirok etdi.
Ushbu uchrashuvda sunʼiy intellekt, Mexatronika va robototexnika yo‘nalishlari boʼyicha xalqaro loyihalarni amalga oshirish boʼyicha kelishuvga erishildi.

Ректор Ошского государственного университета Кыргызской Республики, К.Г. Кожобеков, принял делегацию Ферганского филиала Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
26 января 2023 года была подписана «Декларация о всестороннем стратегическом партнёрстве между Республикой Узбекистан и Республикой Кыргызстан». Также действует соглашение о сотрудничестве между Министерством высшего образования, науки и инноваций и Государственным агентством по интеллектуальной собственности и инновациям при Кабинете Министров КР(https://daryo.uz/2023/01/27/ozbekiston-va-qirgiziston-ortasida-qanday-hujjatlar-imzolandi-royxat).
На встрече присутствовали директор Ферганского филиала ТУИТ Фаррух Мухтаров, ректор ОшГУ Кудайберди Кожобеков, проректор по внешним связям Курсантбек Аттакуров, руководители кафедры и директор ИТ-института.
На этой встрече достигнута договорённость о реализации международных проектов в сфере искусственного интеллекта, мехатроники и робототехники.