UNIVERSITET BOSHQARUVI CHORALARI
TATUda besh xil boshqaruv organi mavjud: kuzatuv kengashi, jamoat kengashi, kasaba uyushmasi qo‘mitasi, universitet kengashi va talabalar ittifoqi. Kuzatuv kengashi va kasaba uyushmasi qo‘mitasiga turli kompaniyalardan rahbar shaxslar, Talabalar Ittifoqiga esa barcha fakultetlardan talabalar a’zo. TATU Talabalar Ittifoqini talabalarimizning vakili sifatida tan oladi. Talabalar Ittifoqining saylangan vakillari universitet boshqaruvida, shu jumladan eng yuqori darajadagi boshqaruvda ishtirok etadilar.
https://tatuff.uz/en/yoshlar-ittifoqi/
Universitetning eng yuqori darajadagi organlarida, xususan Senat va Kengashda Talabalar Ittifoqi, professor-o‘qituvchilar va boshqa xodimlardan (o‘quvdan tashqari xodimlar) saylangan vakillar ishtirok etadi.
“Talabalar Kengashi” nomi ostida talabalar universitet boshqaruvida, talabalarga ko‘mak berishda va kampus doirasida ijtimoiy tadbirlar tashkil etishda faol ishtirok etadilar.
TATUda poraxo‘rlik, korrupsiya va firibgarlikka qarshi siyosat mavjud bo‘lib, unda universitet xodimlari va xodim bo‘lmaganlar uchun qoidalar belgilangan hamda barcha mahalliy ijtimoiy hamkorlik faoliyatlarini qamrab oladi.
https://tuit.uz/korrupsiyaga-qarshi-kurashish-boyicha-idoraviy-hujjatlar
TATUda ichki qaror qabul qilish jarayoniga jalb etilgan ikki xil boshqaruv organi mavjud. Kuzatuv kengashi tarkibiga mahalliy kompaniyalar rahbar xodimlari, Jamoat kengashi tarkibiga esa mahalla aholisi va nodavlat tashkilotlar raislari kiradi.
https://tuit.uz/en/korrupsiyaga-qarshi-kurashish-komplaens-nazorat-tizimini-boshqarish-bolimi
TATU nizomida professor-o‘qituvchilar uchun ilmiy-tadqiqot faoliyatini olib borishga shart-sharoit yaratishga oid bandlar mavjud. Bu bandlar ilmiy xodim va o‘qituvchilarning akademik erkinligini belgilaydi.
https://tuit.uz/en/tatu-ustavi
Universitet har yili o‘zining yillik hisobot va moliyaviy natijalarini e’lon qiladi hamda to‘liq moliyaviy shaffoflikni ta’minlaydi.
https://tuit.uz/en/ochiq-malumotlar
HUKUMAT BILAN HAMKORLIK
TATU mahalliy va global darajadagi bir qancha ishchi guruhlarda ishtirok etadi. Masalan: Prezident Farmoni №345 asosida Universitet Respublika kasbiy ko‘nikmalarni rivojlantirish sektor kengashlari faoliyatini tashkil etish uchun mas’ul hisoblanadi.
TATU tarkibida Jawaharlal Neru nomidagi Hind-O‘zbek axborot texnologiyalari markazi faoliyat olib boradi. Markazda davlat va nodavlat tashkilotlari ma’muriy xodimlari uchun IT sohasida o‘quv kurslari tashkil etiladi. So‘nggi 3 yil ichida ushbu markazda 32 000 dan ortiq tinglovchi turli muassasalardan tahsil oldi.
https://www.cdac.in/?id=project2.
TATU qonunchilik, iqtisodiyot, texnologiyalar va muqobil energetika bo‘yicha siyosatchilar va qonun chiqaruvchilarning salohiyatini oshirish va ularni malakali qilish bo‘yicha kuchli tajribaga ega. Universitet xodimlari muqobil energiya bo‘yicha normativ qoidalar va “Telekommunikatsiyalar to‘g‘risida”gi qonun ishlab chiqilishida ishtirok etishgan. Komissiya — bu barcha respublika bo‘ylab samarali energiya tejovchi harakatlarni qo‘llab-quvvatlovchi va boshqaruvchi mustaqil maslahat organidir. Komissiya energiya tejamkorligini oshirish yo‘lida harakat qilib, baxtli, sog‘lom, farovon va inklyuziv jamiyat barpo etishni maqsad qilgan.
https://t.me/tuituz_official/15669
Universitet turli siyosiy manfaatdor tomonlar o‘zaro ochiq va halol muhokamalar olib borishlari uchun neytral va “xavfsiz” maydon yaratadi. Bu orqali siyosiy shaxslar keng auditoriyaga o‘z g‘oyalarini yetkazish imkoniga ega bo‘ladi. Bundan tashqari, universitet ochiq ma’ruzalar va seminarlar o‘tkazish uchun siyosiy arboblarni taklif qilish an’anasiga ega, bu orqali g‘oyalar chuqur tahlil qilinadi.

МЕРЫ УПРАВЛЕНИЯ УНИВЕРСИТЕТОМ
В ТАТУ действуют пять типов управляющих органов: наблюдательный совет, общественный совет, профсоюзный комитет, университетский совет и студенческий союз. В наблюдательный совет и профсоюзный комитет входят представители администраций компаний, а в Студенческий союз университета — студенты всех факультетов. ТАТУ признает Студенческий союз представителем своих студентов. Избранные представители Студенческого союза участвуют в управлении университетом, включая его высшие уровни.
https://tatuff.uz/en/yoshlar-ittifoqi/
Избранные представители от студенческого союза, преподавателей и сотрудников (непреподавательского состава) участвуют в высших органах университета — Сенате и Университетском совете.
Под названием Студенческого совета студенты участвуют в управлении университетом, поддержке студентов и организации социальных мероприятий на территории кампуса.
В ТАТУ действует политика против взяточничества, коррупции и мошенничества, в которой определены правила для сотрудников и нештатных работников университета, а также охватываются все формы местного общественного взаимодействия.
https://tuit.uz/korrupsiyaga-qarshi-kurashish-boyicha-idoraviy-hujjatlar
В ТАТУ есть два типа органов, принимающих участие во внутриуниверситетском процессе принятия решений. В наблюдательный совет входят представители администраций местных компаний, а в общественный совет — местные жители и руководители неправительственных организаций.
https://tuit.uz/en/korrupsiyaga-qarshi-kurashish-komplaens-nazorat-tizimini-boshqarish-bolimi
Устав ТАТУ содержит положения, направленные на создание условий для преподавателей в области научной деятельности. Эти положения обеспечивают академическую свободу преподавателей и исследователей.
https://tuit.uz/en/tatu-ustavi
Университет публикует свой годовой отчет и финансовую отчетность, обеспечивая полную финансовую прозрачность.
https://tuit.uz/en/ochiq-malumotlar
СОТРУДНИЧЕСТВО С ГОСУДАРСТВОМ
ТАТУ участвует в ряде рабочих групп как на местном, так и на международном уровне. Например, согласно Указу Президента №345, университет отвечает за организацию деятельности отраслевых советов по развитию профессиональных навыков в Республике Узбекистан.
При ТАТУ действует Узбекско-индийский центр информационных технологий имени Джавахарлала Неру. Центр занимается организацией курсов по информационным технологиям для административных работников государственных и негосударственных учреждений. За последние 3 года более 32 000 человек из различных организаций прошли обучение в этом центре.
https://www.cdac.in/?id=project2.
ТАТУ имеет значительный опыт в повышении квалификации и формировании потенциала для политиков и законодателей по таким важным темам, как экономика, право, технологии и альтернативная энергетика. Сотрудники университета участвовали в разработке нормативных документов по альтернативной энергии и Закона «О телекоммуникациях». Комиссия — это независимый консультативный орган, который объединяет представителей государственного, частного и третьего секторов для поддержки и руководства масштабными действиями по энергоэффективности по всей республике. Комиссия оказывает поддержку в достижении целей по повышению энергоэффективности, чтобы создать более счастливое, здоровое, процветающее и инклюзивное общество.
https://t.me/tuituz_official/15669
Университет предоставляет нейтральную платформу и «безопасное» пространство для различных политических участников, чтобы открыто обсуждать стоящие перед ними вызовы. Это позволяет политикам обсуждать свои идеи с широкой аудиторией. Кроме того, в университете существует традиция приглашать политических деятелей для проведения открытых лекций и семинаров, на которых можно глубоко обсудить идеи.