MAQSADLARNI QO‘LLAB-QUVVATLASH UCHUN HAMKORLIKLAR
TATU Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror Rivojlanish Maqsadlariga (BRM) muvofiq faoliyat yuritadi. Bu faoliyat O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining raqamli texnologiyalar vazirligi bilan bog‘liq qarori asosida olib boriladi, chunki universitet shu vazirlik tasarrufida hisoblanadi. Vazirlar Mahkamasining ushbu qarori doirasida universitet energiya samaradorligi, quruqlikdagi hayot, gender tengligi yo‘nalishlarida hujjatlar tayyorlashda ishtirok etadi. Bundan tashqari, universitetda barqarorlik kun tartibini yoritishga qaratilgan “Energiya Integratsiyasi” laboratoriyasi faoliyat yuritadi (https://lex.uz/docs/5870397#).
TATU muntazam ravishda BRM vazifalari doirasida nodavlat tashkilotlar bilan birgalikda konferensiyalar va seminarlar tashkil etadi va ularda ishtirok etadi. Masalan, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining “Energetika ta’minoti tizimlari” kafedrasi professor-o‘qituvchilari tomonidan “Fotoxromik materiallar va ularning amaliy qo‘llanilishi” mavzusida onlayn ma’ruza o‘tkazildi (https://t.me/tuituz_official/22504).
Bundan tashqari, Xitoyda o‘tkazilgan ushbu konferensiya doirasida ikki mamlakat delegatsiyalari o‘rtasida uchrashuv tashkil etilib, kelajakdagi hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi va universitet laboratoriyalari faoliyati o‘rganildi. Kelajakdagi hamkorlik uchun “Energiya saqlash” va “Transport boshqaruvi” laboratoriyalarini ochish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
https://t.me/tuituz_official/22096
Yevropa Ittifoqining Erasmus dasturi doirasida TATU professorlari tomonidan amalga oshirilgan NICOPA loyihasi yangi texnologiyalar: geografik axborot tizimi (GIS), katta ma’lumotlar (Big Data), masofaviy zondlash texnologiyalarini qo‘llagan holda aniq qishloq xo‘jaligida o‘quv dasturlarini modernizatsiya qilishga qaratilgan. Bu loyihada 3 ta Yevropa mamlakati va 3 ta Markaziy Osiyo davlatidan 16 ta universitet va davlat tashkilotlari ishtirok etgan. Hozirda ushbu universitetlarning professor-o‘qituvchilari quruqlikdagi hayot va qishloq xo‘jaligi bo‘yicha eng yaxshi tajribalar bilan o‘rtoqlashishda davom etmoqda (https://nicopa.eu/index.php/about/consortium).
TATU Shanxay Hamkorlik Tashkiloti a’zo davlatlari universitetlari ishtirokidagi “Barqaror rivojlanish maqsadlarini qo‘llab-quvvatlash uchun raqamli ta’limni rivojlantirish” mavzusidagi Ipak yo‘li universitetlari alyansi (UASR) forumida ishtirok etdi.
Forum doirasida universitetning o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori J. Sultanov mamlakatimizda IT xizmatlarini eksport qilish, O‘zbekistonda xorijiy IT kompaniyalarining faoliyat yuritishi uchun yaratilgan imkoniyatlar va yoshlarning IT sohasida ta’lim olishi haqida ma’ruza qildi.
UASR (Ipak yo‘li universitetlari alyansi) oliy ta’lim sohasida ochiqlik va xalqaro hamkorlikka qaratilgan nodavlat va notijorat tashkilotdir. Alyans iste’dodli kadrlarni tayyorlash, ilmiy va madaniy almashinuv, ilmiy hamkorlik va ta’lim sohalarida institutsional hamkorlikni rivojlantiradi. TATU Ipak yo‘li universitetlari alyansining to‘liq huquqli a’zosidir (https://t.me/tuituz_official/19148).
BRM UCHUN TA’LIM
BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) uch yillik ta’lim dasturining asosiy yo‘nalishlaridan biridir. 1-kursdan boshlab, talabalarga BRM tushunchasi va maqsadlari bo‘yicha ma’lumot beriladi. Ular turli BRMlarga oid muammolarni o‘rganadilar va tahlil qiladilar, shuningdek, ushbu muammolarga mahalliy va global darajada echimlar topishga harakat qiladilar. 2- va 3-kurslarda quyidagi BRMlar o‘quv dasturining asosini tashkil etadi: sog‘liqni saqlash va farovonlik; gender tengligi; munosib mehnat va iqtisodiy o‘sish; sanoat, innovatsiya va infratuzilma; tengsizliklarni qisqartirish; iqlimga ta’sir. Sinxron va asinaxron ta’lim shakllari orqali talabalar ushbu masalalar va ularning ta’sirini muhokama qiladilar, bu muammolarga qanday hissa qo‘sha olishlarini o‘rganadilar va bitirgach, o‘z sohalarida qanday ijobiy ta’sir ko‘rsatishlari mumkinligini aniqlaydilar. Talabalar shuningdek, GPA tanlov darslariga ma’lum soat ajratishlari lozim, bu orqali ular ko‘ngillilik, amaliyot yoki o‘qish bilan bog‘liq faoliyatlar orqali o‘z bilimlarini amalda qo‘llab, global fuqarolik salohiyatlarini namoyish etadilar.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida talabalarga mo‘ljallangan barqaror rivojlanish maqsadlariga oid fanlar 3-kursda o‘qitiladi. Bunday fanlarga “Ekologiya”, “Hayot faoliyati xavfsizligi” va “Muqobil energiya manbalari” kiradi. Shuningdek, universitet bitiruvchilari o‘z ilmiy tadqiqot ishlarining bir qismini atrof-muhitga ta’sir va inson hayot faoliyatini yashirish sohalariga bag‘ishlaydilar, bu esa barqaror rivojlanish maqsadlaridan biridir.
TATU jamiyat bilan hamkorlikda BRMni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha turli ma’rifiy tadbirlar o‘tkazadi. Universitet nodavlat tashkilotlari bilan seminarlar va konferensiyalar tashkil qiladi, jumladan yaqinda “Fotoxromik materiallar va ularning amaliy qo‘llanilishi” mavzusida onlayn ma’ruza o‘tkazildi. Bu tashabbuslar bitiruvchilar, mahalliy aholiga va keng jamoatchilikka bilim va resurslar yetkazishni maqsad qiladi (https://t.me/tuituz_official/22504).
Universitet barqarorlik savodxonligini talabalarning bitiruv malakaviy ishlari orqali baholaydi. Bu jarayon orqali talabalar o‘z mutaxassislik sohasida barqarorlik tushunchalarini tushunish va qo‘llash darajalarini namoyish etadilar. Bitiruv baholariga barqarorlikka oid mezonlarni kiritish orqali universitet bitiruvchilar atrof-muhit, ijtimoiy va iqtisodiy muammolarni hal qilishga tayyor bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lishlarini ta’minlaydi. Bu yondashuv universitetning barqarorlik madaniyatini shakllantirishga bo‘lgan sadoqatini ko‘rsatadi.

ПАРТНЁРСТВО ВО ИМЯ ДОСТИЖЕНИЯ ЦЕЛЕЙ
ТАТУ осуществляет деятельность в рамках Целей устойчивого развития (ЦУР) согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан, которое связано с Министерством цифровых технологий, так как университет находится в его подчинении. В рамках данного постановления университет принимает участие в подготовке документов, касающихся энергоэффективности, охраны жизни на земле и гендерного равенства. Кроме того, в университете действует лаборатория энергетической интеграции, которая занимается созданием комплексной энергетической инфраструктуры в контексте устойчивого развития (https://lex.uz/docs/5870397#).
ТАТУ регулярно участвует и организует конференции и семинары с неправительственными организациями по задачам ЦУР. Например, была проведена онлайн-лекция на тему «Фотохромные материалы и их практическое применение» преподавателями кафедры «Системы энергоснабжения» Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий (https://t.me/tuituz_official/22504).
Кроме того, в рамках конференции, прошедшей в Китае, была организована встреча между делегациями двух стран, на которой были обсуждены будущие направления сотрудничества и изучены лаборатории университета. Достигнута договоренность об открытии лабораторий «Энергонакопление» и «Управление движением» в рамках будущего сотрудничества.
https://t.me/tuituz_official/22096
В рамках программы Erasmus Европейского союза преподаватели ТАТУ реализовали проект NICOPA, направленный на модернизацию учебных программ в области точного сельского хозяйства с применением новых технологий: геоинформационных систем (ГИС), больших данных и дистанционного зондирования. В проекте участвовали 16 университетов и государственных организаций из 3 стран ЕС и 3 стран Центральной Азии. Сейчас преподаватели продолжают сотрудничество для обмена лучшими практиками в сфере охраны природы и сельского хозяйства (https://nicopa.eu/index.php/about/consortium).
ТАТУ принял участие в форуме Альянса университетов Шёлкового пути (UASR) с участием университетов стран-членов Шанхайской организации сотрудничества на тему «Развитие цифрового образования в поддержку целей устойчивого развития».
В рамках форума проректор по учебной работе университета Дж. Султанов выступил с докладом о развитии экспорта IT-услуг в Узбекистане, созданных условиях для деятельности иностранных IT-компаний и включении молодежи в IT-образование.
UASR (Университетский альянс Шёлкового пути) — это неправительственная и некоммерческая организация, ориентированная на открытость и международное сотрудничество в сфере высшего образования. Альянс развивает институциональное сотрудничество в области подготовки кадров, академического и культурного обмена, научного взаимодействия и образования. ТАТУ является полноправным членом Альянса университетов Шёлкового пути (https://t.me/tuituz_official/19148).
ОБРАЗОВАНИЕ ДЛЯ ДОСТИЖЕНИЯ ЦУР
Цели устойчивого развития ООН являются ключевым направлением в течение всех трех лет обучения. Уже на первом курсе в рамках мастер-классов студентов знакомят с концепцией и целями ЦУР. Они исследуют и анализируют проблемы, связанные с рядом ЦУР, и работают в группах над возможными решениями на местном и глобальном уровнях. На втором и третьем курсах учебная программа строится на следующих целях: хорошее здоровье и благополучие, гендерное равенство, достойный труд и экономический рост, промышленность, инновации и инфраструктура, сокращение неравенства и борьба с изменением климата. С помощью синхронных и асинхронных методов обучения студенты регулярно анализируют эти вопросы и их влияние, а также разрабатывают пути личного вклада в решение проблем. Также они обязаны пройти элективы GPA, включающие волонтерскую деятельность, стажировки и другие формы практического обучения, чтобы применить полученные знания на практике и продемонстрировать свою глобальную гражданскую позицию.
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий студентам преподаются предметы, связанные с Целями устойчивого развития, преимущественно на третьем курсе. К ним относятся «Экология», «Безопасность жизнедеятельности» и «Альтернативные источники энергии». Кроме того, выпускники университета посвящают часть своих научных работ вопросам воздействия на окружающую среду и безопасности жизнедеятельности человека, что является частью целей устойчивого развития.
ТАТУ активно взаимодействует с обществом посредством образовательных мероприятий в рамках ЦУР. Университет часто сотрудничает с неправительственными организациями в проведении семинаров и конференций, включая недавнюю онлайн-лекцию на тему «Фотохромные материалы и их практическое применение», организованную преподавателями кафедры «Системы энергоснабжения». Эти инициативы направлены на распространение знаний и ресурсов среди выпускников, местного населения и широкой общественности (https://t.me/tuituz_official/22504).
Университет оценивает уровень экологической грамотности студентов на основе их выпускной квалификационной работы. Такой подход позволяет определить степень понимания и применения принципов устойчивого развития в выбранной ими профессиональной области. Включение критериев устойчивого развития в итоговые оценки обеспечивает, что выпускники обладают знаниями и навыками, необходимыми для эффективного решения экологических, социальных и экономических проблем. Это подчёркивает стремление университета к формированию культуры устойчивого развития среди студентов.