Boshqarma boshlig‘i:
Boshqarma o‘zining faoliyatini 2020-yil 23-sentyabrdagi “Ta’lim to‘g‘risida”gi O‘RQ-637-son qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi “2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida” PF-60-son farmoni, 2017-yil 7-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi to‘g‘risida”gi PF-4947-son farmoni, 2005-yil 2-iyundagi “Axborot texnologiyalari sohasida kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi PQ-91-son qarori, 2013-yil 26-martdagi “Axborot kommunikatsiya texnologiyalari sohasida kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-1942-son qarori, 2017-yil 15-martdagi “Toshkent axborot texnologiyalari universitetining faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-2834-son qarori, 2016-yil 9-sentabrdagi “Professional ta’lim tizimini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi prezidentining PF-5812-son Farmoni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 24-iyuldagi “Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish va samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 569-son qarori, 2021-yil 7-maydagi “Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 288-son qarori asosida yuritadi.
Boshqarma vazifasi:
- universitetning hududiy filiallari akademik litsey va axborot texnologiyalari texnikumlarida ta’lim jarayonini ilg‘or ilm-fan yutuqlari asosida takomillashtirish, universitet hududiy tuzilmalarini davlat ta’lim standartlari, yangilangan malaka talablari va asosiy o‘quv-me’yoriy hujjatlari bilan ta’minlash;
- universitet hududiy filiallarida, akademik litsey va axborot texnologiyalari texnikumlarida o‘quv jarayonini tashkil etilishini muvofiqlashtirish;
- universitet hududiy filiallari, akademik litsey va texnikumlarning o‘quv, o‘quv-uslubiy ishlarini muvofiqlashtirish;
- hududiy filiallar, akademik litsey va texnikumlarda o‘quv jarayonini boshqarishdagi me’yoriy-uslubiy hujjatlarni doimiy takomillashtirish;
- universitet hududiy filiallari, akademik litsey va texnikumlarida ta’lim jarayonini zamon talablari asosida takomillashtirish va rivojlantirish bo‘yicha universitet rahbariyatiga va Kengashiga tavsiyalar kiritish;
- universitet, shuningdek filiallar fakultetlari, kafedralari va tuzilmalarining hamda akademik litsey va texnikumlarning o‘quv ishlarda erishgan ilg‘or yutuqlarini umumlashtirish va barcha filiallarning ta’lim jarayoniga tadbiq qilish;
- hududiy filiallarda akademik litsey va texnikumlarda talabalar bilimini nazorat qilish va baholashning reyting tizimi to‘g‘risida yangi nizomni amaliyotga tadbiq etish;
- hududiy filiallar, akademik litsey va texnikumlarda professor-o‘qituvchilarning malaka oshirish rejasini shakllantirish va amalga oshirilishini muvofiqlashtirish;
- hududiy filiallar, akademik litsey va texnikumlar professor-o‘qituvchilari va talabalarining davomatini tahlil etish, o‘quv intizomiga rioya qilishini monitoringini amalga oshirish;
- hududiy filiallarning akademik litsey va texnikumlarning kafedra va dekanatlarida asosiy ish hujjatlarini yuritilishini muvofiqlashtirish;
- hududiy filiallar, akademik litsey va texnikumlarning faoliyatini o‘rganish;
- o‘quv-me’yoriy hujjatlarni takomillashtirish yuzasidan universitet “O‘quv-uslubiy boshqarma”siga takliflar kiritish;
- hududiy filiallar, akademik litsey va texnikumlarning universitet bilan fakultetlararo va kafedralararo hamkorligini amalga oshirilishini tashkil qilish;
- hududiy filiallarning o‘zlariga biriktirilgan axborot texnologiyalari yo‘nalishidagi texnikumlar, ixtisoslashtirilgan IT-maktablar, akademik litseylar va kollejlar bilan hamkorlik faoliyatini muvofiqlashtirish.

Начальник управления:
Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Законом Республики Узбекистан от 23 сентября 2020 года № УП-637 “Об образовании”, указом Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года № УП-60 “О стратегии развития нового Узбекистана на 2022-2026 годы”, указ от 7 февраля 2017 года № УП-4947 "О стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан", постановление от 2 июня 2005 года
№ ПФ-91 “О совершенствовании системы подготовки кадров в сфере информационных технологий”, постановление от 26 марта 2013 года
№ УП-1942 "О внесении изменений в Закон Республики Узбекистан",
“О мерах по дальнейшему совершенствованию системы профессионального образования” от 15 марта 2017 года, “О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Ташкентского университета информационных технологий” от 28 марта 2017 года, "О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы профессионального образования” от 9 сентября 2016 года-Указ Президента Республики Узбекистан № УП-5812 от 24 июля 2018 года “О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки кадров в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми и др”.
Задачи управления:
- совершенствование образовательного процесса в академических лицеях и техникумах информационных технологий региональных филиалов университета на основе передовых достижений науки, обеспечение региональных структур университета государственными образовательными стандартами, обновленными квалификационными требованиями и основными учебно-нормативными документами;
- координация организации учебного процесса в региональных филиалах университета, академических лицеях и техникумах информационных технологий;
-координация учебной, учебно-методической работы региональных филиалов университета, академических лицеев и техникумов;
-постоянное совершенствование нормативно-методической документации по управлению учебным процессом в региональных филиалах, академических лицеях и техникумах;
- вносить рекомендации руководству и Совету университета по совершенствованию и развитию образовательного процесса в региональных филиалах, академических лицеях и техникумах университета в соответствии с требованиями времени;
- обобщение передовых достижений университета, а также факультетов, кафедр и структур филиалов, а также академических лицеев и техникумов в учебной работе и внедрение их в образовательный процесс всех филиалов;
- внедрение в практику нового Положения о рейтинговой системе контроля и оценки знаний студентов в академических лицеях и техникумах в региональных филиалах;
- координация формирования и реализации плана повышения квалификации профессорско-преподавательского состава в региональных филиалах, академических лицеях и техникумах;
- анализ посещаемости профессорско-преподавательского состава и студентов региональных филиалов, академических лицеев и техникумов, осуществление контроля за соблюдением учебной дисциплины;
- координация ведения основной рабочей документации на кафедрах и деканатах академических лицеев и техникумов региональных филиалов;
- изучение деятельности региональных филиалов, академических лицеев и техникумов;
-вносить предложения в “учебно-методическое управление”университета по совершенствованию учебно-нормативных документов;
- осуществление межфакультетского и межпрофессионального сотрудничества региональных филиалов, академических лицеев и техникумов с университетом.